Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Selena KhawajaTwitter / The Karakoram Club / Na zdjęciu: Selena Khawaja

"To jak być królową świata". 10-letnia Selena zdobyła siedmiotysięcznik Spantik

Piotr Bobakowski
Piotr Bobakowski
Selena Khawaja została najmłodszą alpinistką w historii, która weszła na szczyt siedmiotysięcznika. Dziewczynka ma dziesięć lat i wspina się pod okiem swojego ojca.

"10-letnia Selena Khawaja z Pakistanu została najmłodszą osobą, która stanęła na szczycie Spantika (7 027 m n.p.m.). Ten rekord ma również szczególną wartość, ponieważ jest ona najmłodszą wspinaczką na świecie, która zdobyła siedmiotysięcznik - poinformował The Karakoram Club na swoim koncie na Twitterze.

Dziewczynka z Azji razem ze swoim ojcem Yousafem Khawaja zdobyli Spantik w środę (17 lipca) w godzinach porannych. Siedmiotysięcznik położony jest w paśmie Karakorum i leży na terytorium Pakistanu.


Młoda wspinaczka, która w lutym 2018 wspięła się na Guz Sar Peak (5 765 m), zapowiada, że to nie koniec jej przygody z alpinizmem. Przygotowuje się bowiem do wejścia na Broad Peak (8 051 m).

ZOBACZ: Piotr Tomala będzie wyróżniony za akcję na Nanga Parbat. Dostanie Legię Honorową >>

- Uwielbiam wspinać się po górach. Nie potrafię wytłumaczyć tej radości, którą czuję na szczycie. To jak być królową świata - powiedziała 10-latka w jednym z wywiadów. Jak zdradziła, wspinaczkę wysokogórską trenuje od dwóch lat. Pasję zawdzięcza swojemu tacie, który jest dla niej mentorem i przewodnikiem.

ZOBACZ: Prezydent Andrzej Duda odznaczył członków polskiej Zimowej Narodowej Wyprawy na K2 >>

ZOBACZ WIDEO Ekstremalny wysiłek i niepowtarzalne wrażenia. Niecodzienne zawody w Zakopanem

Komentarze (1):

Komentarze (1)

PRZEJDŹ NA WP.PL