Najnowsze Wyniki/Kalendarz
PAP / PAP/Grzegorz Momot

Zwycięstwo Jessici Diggins w Lillehammer. Odległe miejsce Justyny Kowalczyk

Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński
Justyna Kowalczyk zajęła 53. miejsce w biegu na 5 km stylem dowolnym w Lillehammer i nie zdobyła punktów PŚ. Dla Polki był to jedyny w tym sezonie pełny start w technice łyżwowej. Drugi etap mini Touru w Norwegii wygrała Jessica Diggins.

Kowalczyk była w pewnym sensie zmuszona do udziału w sobotniej konkurencji - aby wystartować w niedzielnym biegu na 10 kilometrów stylem klasycznym na dochodzenie musiała ukończyć wszystkie wcześniejsze etapy Touru w Lillehammer. Do rywalizacji na 5 kilometrów "łyżwą" przystąpiła praktycznie bez treningów stylu dowolnego, w związku z czym już wcześniej było wiadomo, że szans na dobry wynik tym razem nie ma.

Polka rozpoczęła przyzwoicie, gdyż na pierwszych punktach pomiarowych nie miała wielkich strat do liderek. W drugiej części dystansu, gdy zawodniczki pokonywały odcinki prowadzące w dół na stadion, poniosła jednak dalsze znaczne straty. W momencie gdy przekroczyła linię mety plasowała się pod koniec trzeciej dziesiątki i już w tym momencie było wiadomo, że nie zdobędzie pucharowych punktów, gdyż na trasie była jeszcze cała czołówka. Ostatecznie zajęła pięćdziesiąte trzecie miejsce.

W tym sezonie Kowalczyk nie pobiegnie już w żadnej konkurencji wyłącznie w stylu dowolnym. W lutym czeka ją jednak skiathlon w Pjongczang, gdzie połowę dystansu także będzie musiała pokonać techniką łyżwową.

Niespodziewane zwycięstwo odniosła Jessica Diggins. Amerykanka pokonała wszystkie faworyzowane Norweżki. To jej drugi triumf w karierze w zawodach Pucharu Świata - wcześniej najlepsza była w Toblach podczas ubiegłorocznego Tour de Ski. Co ciekawe, także we Włoszech Diggins wygrała bieg na 5 kilometrów stylem dowolnym, co oznacza, że staje się w nim prawdziwą specjalistką od odnoszenia sukcesów.

W czołowej dziesiątce znalazło się aż sześć Norweżek, ale mimo to gospodarze mogą mieć niedosyt, gdyż nie udało im się odnieść zwycięstwa. Obok Amerykanki na podium stanęły Heidi Weng i Marit Bjoergen. Dla Weng, liderki Lillehammer Tour, drugi etap potoczył się o tyle dobrze, że powiększyła przewagę nad najgroźniejszymi rywalkami w klasyfikacji generalnej imprezy.

Oprócz Justyny Kowalczyk na starcie stanęły jeszcze dwie Polki. Martyna Galewicz i Urszula Łętocha zajęły dwa ostatnie miejsca.

Wyniki biegu na 5 kilometrów stylem dowolnym:

MiejsceZawodniczkaKrajCzas
1Jessica DigginsUSA12:40,3
2Heidi WengNorwegia+4,8
3Marit BjoergenNorwegia+15,8
4Astrid JacobsenNorwegia+16,4
5Ingvild Flugstad OestbergNorwegia+17,2
6Krista ParmakoskiFinlandia+26,9
7Julia CzekaliewaRosja+27,7
8Ragnhild HagaNorwegia+31,2
9Kari Oeyre SlindNorwegia+32,0
10Laura MononenFinlandia+36,1
53Justyna KowalczykPolska+1:20,3
75Martyna GalewiczPolska+2:11,4
76Urszula ŁętochaPolska+2:32,9

Czy Justyna Kowalczyk zdobędzie medal na mistrzostwach świata w 2017 roku?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (9):

 • Jan Jurasz Zgłoś
  1m20 sek to na 5 km pani Justyno na taki komfort treningowy jak ma pani to katastrofa.
  • galaxxy Zgłoś
   Od 2009 roku w którym Justyna Kowalczyk pokazała że można dojść do wysokiego poziomu, nie zrobiono nic aby biegi narciarskie mężczyzn, kobiet były choć o poziom wyżej niż do te
   Czytaj całość
   pory. Dramat. Cempa wywalił przed sezonem że Galewicz i Łetocha są gotowe do PŚ... CZŁOWIEKU JAKIE GOTOWE? NA 90 MIESJCE TO JEST TO BYCIE GOTOWĄ??!!
   • RafaCaro Zgłoś
    Wiesław Cempa trenerem i wszystko jasne , tak samo niszczył kariere Paulinki Maciuszek czy Sylwii Jaśkowiec dopiero bez niego pokazały swój potencjał.
    Wszystkie komentarze (9)

    Komentarze (9)

    ×
    PRZEJDŹ NA WP.PL