Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Esteban Ocon za kierownicą RenaultMateriały prasowe / Renault / Na zdjęciu: Esteban Ocon za kierownicą Renault

F1. Renault kolejnym zespołem ograniczającym zatrudnienie. Co najmniej do końca maja

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Renault to kolejny zespół Formuły 1, który zdecydował się na ograniczenie zatrudnienia. Tymczasowo bez pracy zostali pracownicy fabryki w Enstone. Taki stan potrwa co najmniej do końca maja.

Rząd Wielkiej Brytanii zezwolił firmom na czasowo ograniczenie zatrudnienia w związku z pandemią koronawirusa. W tym okresie to państwo bierze na swoje barki konieczność wypłacania pensji, ale w wysokości nie wyższej niż 2,5 tys. funtów. Z tego programu skorzystały już McLaren, Williams, Haas i Racing Point. Teraz dołączyło do niego Renault.

Chociaż Renault formalnie jest francuskim zespołem, to jednak swoją fabrykę ma w brytyjskim Enstone i zatrudnia pracowników w oparciu o tamtejsze prawo pracy. To pozwoliło ekipie skorzystać z pomocy rządu Borisa Johnsona.

Szefostwo firmy postanowiło złożyć wniosek o tymczasową redukcję personelu w okresie od 1 kwietnia do 31 maja. W tym czasie fabryka zespołu będzie całkowicie zamknięta. "Będziemy analizować tę decyzję w zależności od rozwoju sytuacji" - przekazali Francuzi.

ZOBACZ WIDEO: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

Jako że przepisy brytyjskiego prawa zezwalają w tej sytuacji na wypłacanie jedynie 80 proc. pensji (maksymalnie 2,5 tys. funtów), to również kadra kierownicza Renault postanowiła zgodzić się na obniżkę wynagrodzenia do 80 proc.

- Mierzymy się z bardzo trudnymi okolicznościami. Nie tylko we Francji, ale też w Anglii. Do tego dochodzą problemy w większości państw organizujących wyścigi. To wpływa na nasz sport. Dlatego musimy wykorzystać wszystkie dostępne środki, aby jak najlepiej przetrwać ten trudny okres niepewności i bezczynności - przekazał Cyril Abiteboul, szef Renault.

Zmiany dotkną też fabrykę silników Renault w Viry-Chatillon we Francji. Od 6 kwietnia pracuje ona w niepełnym wymiarze godzin. Okres ten może zostać skrócony lub wydłużony w zależności od rozwoju sytuacji na świecie. Decyzję podjęto w porozumieniu ze związkami zawodowymi w celu "ochrony firmy i jej pracowników".

Czytaj także:
Wraca temat oszustw Ferrari w F1
McLaren grozi opuszczeniem F1

Czy obawiasz się o przyszłość F1 w obecnej sytuacji?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (2):

Komentarze (2)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL