Najnowsze Wyniki/Kalendarz
kolarzeWP SportoweFakty / Na zdjęciu: kolarze

Koronawirus. Czy można jeździć na rowerze?

Mateusz Domański
Mateusz Domański
Aktualna sytuacja budzi mnóstwo pytań. Dużo osób głowi się nad tym, czy w dobie szalejącej pandemii koronawirusa można wybrać się na rekreacyjną przejażdżkę rowerem lub odbyć wyczynowy trening. Spieszymy z odpowiedzią.

W związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem polski rząd 31 marca wprowadził kolejne obostrzenia, które obowiązują od 1 do 11 kwietnia. Jednym z nich jest ograniczanie przemieszczania się. To rodzi wiele wątpliwości u ludzi, którzy lubią jeździć na rowerze. Na forach internetowych i w mediach społecznościowych pojawia się wiele różnych opinii na ten temat. Władze rekomendują, by wyjścia z domów ograniczyć do absolutnego minimum.

- Treningi i aktywność sportową uprawiajmy wyłącznie w domu - mówił we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski, który wcześniej powtarzał, że dla dobra zdrowia psychicznego dozwolone są wyjścia na spacer czy jogging. Oczywiście zgodnie z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa.

Postanowiliśmy zatem sprawdzić, co na temat uprawiania sportu mówi rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 roku. W nim nie jest wprost napisane, że nie można uprawiać aktywności fizycznej na powietrzu, przy zachowaniu odpowiedniej odległości od innych osób. Minister zdrowia zaapelował jednak do Polaków, aby najbliższe dwa tygodnie spędzili w maksymalnej izolacji.

ZOBACZ WIDEO: Koronawirus. Sportowcy bez planu na najbliższe dni. "Pełen trening nie ma sensu"


Rekomendacja resortu zdrowia mówi o tym, by wstrzymać się z jakąkolwiek aktywnością fizyczną na świeżym powietrzu, zarówno z zakresu sportu powszechnego, jak i wyczynowego. Takie informacje znajdujemy na stronie gov.pl w części dotyczącej sportu. - Nie wykorzystujmy tej możliwości do uprawiania joggingu i poprawiania formy fizycznej. Bez takich ćwiczeń przez te najbliższe dwa tygodnie damy radę - podkreślał minister Szumowski.

Sytuacja wygląda tak, że zarówno rozporządzenia, jak i prawo nie zakazują jeżdżenia na rowerze. Rekomendacje płynące ze strony władz są jednak jasne. Mówią one, żeby unikać wychodzenia z domu i nie szukać na siłę przyczyn opuszczania miejsca pobytu. 

Jasne stanowisko w tej sprawie zaprezentował między innymi minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. - Nie chcemy turystyki, nie chcemy sportu i nie chcemy rekreacji w najbliższych tygodniach. Nie dlatego, że to jest nasze widzimisię, ale to jest w interesie nas wszystkich - podkreślił, zapowiadając jednocześnie policyjne kontrole.

Przyłączamy się do tych apeli. Pozostanie w domach pomoże w szybszym poradzeniu sobie z epidemią koronawirusa. Jak zapewnia minister zdrowia, pozwoli to także na uratowanie wielu żyć. Pamiętajcie, że w domu też można efektywnie szlifować formę!

Czytaj także:
Piotr Wadecki zabrał głos po deklaracji Dariusza Miłka: Planujemy budżet awaryjny

Talent nie tylko na szosie. Michał Kwiatkowski jak prawdziwy barista 

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Komentarze (20):

 • Michal Slob Zgłoś
  zobaczcie.... jedziesz rowerem po drogach publicznych poza miastem i mijasz może kilka osób, ja dzisiaj zrobiłem rowerem szosowym 60km poza miastem, mijałem się z może z 4 rowerami
  Czytaj całość
  (odległość ok 5m) a reszta co mijałem to kilka samochodów ,.....a teraz idziesz do sklepu po bułki, do apteki, czy do żabki, stoisz w kolejce co kilka metrów, nie wiesz czy ktoś przed tobą czasem nie zaraża i nie nakaszle w sklepie,...w żabce do 6 ciu osób, w jakimś sklepie większym np castorama jeszcze więcej osób jednocześnie, gdzie tu sens, ludzie? Poza tym nie jest jasno i klarownie napisane w ustawie że nie można uprawiać sportu a do tego przeczytajcie na stronie rządowej w pytaniach i odpowiedziach: bieganie i sportowa jazda na rowerze zalicza się do potrzeb życia codziennego.
  • hmm Zgłoś
   Po niedzieli rząd ma w planie pozamykać miasta ,żeby ludzie nie jechali na święta do rodzin. Żeby nie było "wycieczek" po kraju. Do tego obowiązkowe maseczki. Co z tego
   Czytaj całość
   wyjdzie ? Zobaczymy
   • dopowiadacz Zgłoś
    Polacy nie wychodzą z domów , ale jak wyjdą z siebie , to już po prezesie , po synu znanego opozycjonisty i mam nadzieję , także po brukselskich Beatach .
    Wszystkie komentarze (20)

    Komentarze (20)

    ×
     Wszystkie komentarze (20)
     PRZEJDŹ NA WP.PL