Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Drew GordonMateriały prasowe / Tomasz Browarczyk / basketzg.pl / Na zdjęciu: Drew Gordon

Jest decyzja: Koniec sezonu w EBL! Stelmet Enea BC mistrzem Polski!

Karol Wasiek
Karol Wasiek
Zarząd Polskiej Ligi Koszykówki - po rozmowach z przedstawicielami klubów - podjął decyzję o zakończeniu sezonu 2019/2020, wraz z klasyfikacją miejsc. Nowym mistrzem Polski został Stelmet Enea BC. Na podium: Start i Anwil. Nikt z ligi nie spada.

W komunikacie o zawieszeniu rozgrywek, który został opublikowany kilka dni temu, przedstawiciele PLK poinformowali, że decyzji w sprawie kontynuowania rozgrywek należy spodziewać się najpóźniej do 25 marca.

Jednak liczne telefony ze strony klubów, które chciały przedwczesnego zakończenia rozgrywek, spowodowały, że zarząd Polskiej Ligi Koszykówki finalną decyzję podjął już 17 marca.

Sezon 2019/2020 został oficjalnie zakończony. Zarząd PLK uznał klasyfikację miejsc na podstawie punktacji uzyskanej w meczach rozegranych do dnia 12 marca. Mistrzem Polski został zespół Stelmetu Enea BC Zielona Góra, który wygrał 19 z 22 meczów. Drugie miejsce zajął Start Lublin, na najniższym stopniu podium znalazł się Anwil Włocławek, mistrz Polski z dwóch ostatnich sezonów. Nikt z ligi nie spada.

ZOBACZ WIDEO: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

Decyzja o zakończeniu rozgrywek i klasyfikacji miejsc nie jest zaskoczeniem. Taki pomysł już kilka dni temu przedstawił prezes Radosław Piesiewicz. - Optuję za zakończeniem sezonu, wraz z ostatecznym sklasyfikowaniem wszystkich drużyn. Należy nagrodzić najlepszych. Anulowanie rozgrywek byłoby dużą nieostrożnością z naszej strony - mówił nam szef PLK i PZKosz.

Przedwczesne zakończenie sezonu jest efektem pandemii koronawirusa. Groźny wirus cały czas się rozprzestrzenia w Polsce. Ministerstwo zdrowia poinformowało o kolejnych nowych przypadkach. W sumie liczba osób, które zostały zakażone, wynosi 251.

Treść komunikatu:

"Zarząd Spółki Polska Liga Koszykówki S.A z siedzibą w Warszawie informuje, że w dniu 17 marca 2020 r., działając na podstawie przepisów art. 13 i art. 15 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie oraz przepisów Regulaminu Rozgrywek PLK i Regulaminu Współzawodnictwa Sportowego PZKosz, podjął uchwałę o zakończeniu rozgrywek ligi zawodowej w koszykówce mężczyzn - Energa Basket Liga - w sezonie 2019/2020.

Zakończenie sezonu następuje z zachowaniem miejsc w tabeli rozgrywek według punktacji uzyskanej w meczach rozegranych do dnia 12 marca 2020 r. Klasyfikacja drużyn została ustalona na podstawie Oficjalnych Przepisów Gry w Koszykówkę, a tytuł Mistrza Polski przypadł zespołowi Stelmet Enea BC Zielona Góra.

W związku z zakończeniem sezonu na warunkach wskazanych powyżej wszystkie zespoły sklasyfikowane w tabeli zachowują prawo do udziału w rozgrywkach Energa Basket Liga w kolejnym sezonie rozgrywkowym."

Tabela Energa Basket Ligi w sezonie 2019/2020:

Energa Basket Liga 2019/2020

#DrużynaMPktZP+-
1Stelmet Enea BC Zielona Góra224119320971806
2Start Lublin223917518671716
3Anwil Włocławek223917520781837
4Asseco Arka Gdynia223614817651655
5Polski Cukier Toruń203515517551583
6Trefl Sopot2234121017861792
7WKS Śląsk Wrocław2233111119101861
8King Szczecin2233111118341848
9PGE Spójnia Stargard2232101217241772
10BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski2232101217721746
11Enea Astoria Bydgoszcz2131101118391847
12HydroTruck Radom223191317111790
13GTK Gliwice222971518571973
14Legia Warszawa222751717731976
15MKS Dąbrowa Górnicza232741918082135
16Polpharma Starogard Gdański222641817762015


EBL. Arkadiusz Miłoszewski: Tabak mnie męczy. Kiedyś mu za to podziękuję (wywiad)
Koronawirus. Koszykówka. Marcin Gortat: To jest jedno wielkie szaleństwo
EBL. Marcin Woźniak: Życie z komputerem. Czasami trzeba wstać o 3 nad ranem i sprawdzić zawodnika

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Czy PLK podjęła właściwą decyzję?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (38):

  • method man Zgłoś
    Brawo.To dobra decyzja, zdrowie najważniejsze.Najlepiej byłoby faktycznie procentowo, ale zyskałby tylko Toruń, a nie oszukujmy się czy ma znaczenie 4 czy 5 miejsce?Niech będzie że mają
    Czytaj całość
    4. Płaczą i jęczą chyba tylko osoby lub zespoły słabsze.Zostało parę meczy, większość rozegrane, tabela dokładnie odzwierciedla stan rzeczy. Stelmet zasłużył na mistrza, Lublin na vice,a Anwil na brąz. Toruń byłby w grze ale nie podjął rękawicy na własnym podwórku, nie wiem czy dla kasy czy czego, stawiając jakąś ligę kaukasko syberyjską wyżej. Więc sprawiedliwość jest. I nauczka: wczoraj nie istnieje, jutra nie ma. Istnieje TU I TERAZ. Każdy może powiedzieć "gdybym zagrał to bym wygrał ".Każdy cienias. ;)
    • Tańczący z łopatą Zgłoś
      Wiesz co to jest asfodel "zielony stolik"? Jest to załatwienie sobie jakiejś korzyści poprzez pieniądze. W obecnej sytuacji Zarząd ligi wraz z klubami podjęli decyzję o
      Czytaj całość
      zakończeniu rozgrywek, sklasyfikowaniu drużyn i przyznaniu mistrza czy vice Mistrza Polski. W przypadku torunia, klub dostał "zaproszenie od ligi", że jeśli zapłacicie to awansujecie. Klub zrobił przelew więc macie prawo gry. Czaisz różnicę? Jak odkryjesz Sherlocku, że Jasiński zapłacił lidze za Mistrza Polski to przeproszę o przyznam ci rację. W innym przypadku dalej moim argumentem będzie toruńska korupcja a twoim jedynie wymyślanie nowych historii o Stelmecie :)Tak więc mistrzu logiki...znów ci nie poszło :) Chciałeś zabłysnąć, a dalej lecisz w dół. Smutne.
      • Montana Zgłoś
        Pewnie nikt nie jest zadowolony z tak zakończonego sezonu,ale jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma.Gratulacje dla medalistów,,a zwłaszcza dla Lublina.
        Wszystkie komentarze (38)

        Komentarze (38)

        ×
          Wszystkie komentarze (38)
          PRZEJDŹ NA WP.PL