WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz
PAP / Adam Warżawa / Na zdjęciu: Paweł Wojciechowski

HME Glasgow 2019: kapitalni tyczkarze! Dublet Pawła Wojciechowskiego i Piotra Liska

Marcin Górczyński
Marcin Górczyński
Fenomenalny polski pojedynek w Glasgow. Paweł Wojciechowski halowym mistrzem Europy w skoku o tyczce, a Piotr Lisek ze srebrnym krążkiem. To drugi i trzeci medal naszych lekkoatletów podczas głównej imprezy sezonu zimowego.

Przed konkursem w ciemno braliśmy jeden medal, bo Piotr Lisek prowadził na europejskich listach ze świetnym wynikiem 5,93 m. Najgroźniejsi rywale - Renaud Lavillenie i Armand Duplantis - nie pojawili się na starcie, więc Polaka uznawano za głównego faworyta. Paweł Wojciechowski także skakał wysoko w tym sezonie, niedawno uzyskał 5,80 m i przyjechał do Glasgow po krążek.

Biało-Czerwoni nie zawiedli, choć nie obyło się bez horroru. 

Lisek fruwał z dużym zapasem, do wysokości 5,75 m uniknął zrzutki. Więcej problemów miał Wojciechowski. Był o krok od odpadnięcia z rywalizacji przy 5,65 m, pokonał poprzeczkę dopiero w trzeciej próbie. Na wysokość 5,75 m potrzebował dwóch podejść, ale rywale wykruszali się i dwa medale były pewne. 

ZOBACZ WIDEO: HME Glasgow 2019. Michał Haratyk słuchał hymnu i odbierał medal... w korytarzu. "Było dość kameralnie"ZOBACZ: Polski mistrz Europy bez medalu

Dominacja Polaków nie podlegała dyskusji. Wojciechowski rozgrzał się i "połknął" 5,80 m za pierwszym razem, to samo uczynił Lisek i postawił pod ścianą Szweda Melkera Svarda Jacobssona. Jedyny rywal przeniósł dwie próby na 5,85 m, ale był to wynik ponad jego możliwości.

Wydawało się, że nic nie zatrzyma Liska. Pokonał 5,85 m, po chwili pierwszą zrzutkę zaliczył Wojciechowski i zagrał va banque. Przeniósł dwa skoki na 5,90 m, czyli na wysokość, której jeszcze nie pokonał w hali. Za drugim podejściem przeszedł nad poprzeczką i był o krok od zwycięstwa.

Liskowi pozostała jedna kolejka. Nie zaliczył 5,95 m i po kapitalnym pojedynku musiał uznać wyższość Wojciechowskiego.

CZYTAJ: Kuriozalna sytuacja z udziałem Polaka

W piątkowy wieczór pierwszy złoty medal dla Polski zdobył kulomiot Michał Haratyk.

MiejsceZawodnikKrajWynik
1.Paweł WojciechowskiPolska5,90 m
2.Piotr LisekPolska5,85 m
3.Melker Svard JacobssonSzwecja5,75 m
4.Emmanouil KaralisGrecja5,65 m
4.Claudio StecchiWłochy5,65 m
6.Sondre GuttormsenNorwegia5,55 m
7.Bo Kanda Lita BaehreNiemcy5,55 m
8.Georgij GorochowSportowiec Niezależny5,55 m

Czy jesteś zaskoczony/a zwycięstwem Wojciechowskiego z Liskiem?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (12):

    Pokaż więcej komentarzy (9)
    PRZEJDŹ NA WP.PL