Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Caster SemenyaNewspix / Radosław Jóźwiak/Cyfrasport / Na zdjęciu: Caster Semenya

"Jej sukces przyniósł kontrowersje w sporcie". Semenya wśród 100 najbardziej wpływowych ludzi magazynu "Time"

Piotr Bobakowski
Piotr Bobakowski
Lekkoatletka z RPA, Caster Semenya, znalazła się w prestiżowym zestawieniu 100 najbardziej wpływowych ludzi świata magazynu "Time". Wyróżniono też kilku innych sportowców.

"Caster Semenya identyfikuje się jako kobieta, ale poziom testosteronu jest u niej wyższy niż u normalnej kobiety. Jej sukces przyniósł kontrowersje w elitarnym sporcie. Wielu twierdzi, że biologiczne cechy dają jej niesprawiedliwą przewagę w konkurencji kobiet. Ale Semenya walczy z tym" - tak Edwin Moses przedstawia jedną ze 100 najbardziej wpływowych osób na świecie wg magazynu "Time".

"Time" opublikował nowy ranking w swoim majowym numerze, wyróżniając m.in. biegaczkę z RPA. O przedstawienie sylwetki sportsmenki z Afryki poproszono amerykańskiego lekkoatletę, uznawanego za najwybitniejszego zawodnika w historii biegu na 400 m przez płotki.


"Uprawnienie do sportu, jak twierdzi Semenya, nie powinno opierać się na poziomie hormonów lub innych różnicach w rozwoju płci. Jej wysiłki mogą otworzyć drzwi dla wszystkich, którzy utożsamiają się z kobietami, do rywalizowania bez konieczności medycznego obniżania poziomu testosteronu poniżej proponowanego limitu" - napisał Moses.

ZOBACZ: Caster Semenya uderza w szefa IAAF. Jej prawnicy wydali oświadczenie >>

Spór pomiędzy międzynarodową federacją lekkoatletyczną (IAAF) oraz Semenyą trwa od wielu miesięcy. IAAF domaga się, by zawodniczki z podwyższonym poziomem testosteronu za pomocą specjalnej terapii obniżyły jego wartość do poziomu "kobiecego".

W rankingu amerykańskiego magazynu znaleźli się też inni sportowcy. Zawodnik Liverpoolu i reprezentacji Egiptu, Mohamed Salah, trafił na okładkę jednej z sześciu wersji pisma. Wśród najbardziej wpływowych osób świata znaleźli się również: koszykarz LeBron James, gwiazda golfa Tiger Woods oraz piłkarka Alex Morgan.

ZOBACZ: Caster Semenya czeka na wyrok. Trybunał Arbitrażowy opóźnił podjęcie decyzji >>

ZOBACZ WIDEO "Druga połowa". Cudowny sezon Piątka. "Milan bardzo szybko uzależnił się od naszego napastnika"

Komentarze (7):

Wszystkie komentarze (7)

Komentarze (7)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL