Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Ewa SwobodaPAP/EPA / Hanna Bardo / Ewa Swoboda

Ewa Swoboda na ostatniej prostej. "Mistrzostwa świata? Jadę, bo chcę"

Kamil Kołsut
Kamil Kołsut
- Jadę na mistrzostwa świata, bo chcę. Rekord życiowy z Berlina dał mi dużo wiary w siebie. Wiem, na co mnie stać - mówi halowa mistrzyni Europy w biegu na 60 metrów Ewa Swoboda.

Kamil Kołsut, WP SportoweFakty: Sezon zaczęliście na początku maja. Jest pani zmęczona?

Ewa Swoboda: Troszeczkę, muszę to jednak pociągnąć do końca. Zostało tych startów niewiele. Trzy albo cztery. Wtedy byłoby naprawdę fajnie. Nie wystarczy jednak mówić, trzeba sobie na ten czwarty zapracować. Biegamy od maja i wydaje mi się, że na początku był to trochę czas stracony. Mistrzostwa sztafet mogły się odbyć nieco później. Ich termin sprawił, że po halowych mistrzostwach Europy w Glasgow miałam bardzo mało czasu na trening. Trochę się to wszystko nawarstwia. Najważniejsze, żeby było zdrowie.

Iga Baumgart-Witan: Krew, pot i łzy za chwilę radości -->

Był czas na krótkie wakacje?

ZOBACZ WIDEO Stacja Tokio #1: Marta Walczykiewicz. Zostać legendą


Trzy dni. Trochę odpoczęłam i nie mogę się już doczekać tych prawdziwych wakacji. Plan na nie jest taki, że nie ma planu. Pewnie dwa dni spędzimy w górach, a później - zobaczymy. Cały październik mam wolny.

Zaczęliście starty cztery miesiące temu. Nigdy nie miała pani tak długiego okresu startowego.

Różnica jest ogromna. Trzeba to wszystko w treningu poukładać tak, żeby było dobrze i żeby nic nie bolało. Do tego znaleźć czas na fizjoterapeutów i godnie się prowadzić.

Jak było z tym wyjazdem na mistrzostwa świata w Katarze?

Jadę, bo chcę. Kiedy na młodzieżowych mistrzostwach Europy w Gavle biegałam w granicach 11.15, to nie do końca chciałam, ale teraz - po 11.07 w Berlinie - moje podejście się zmieniło. Taki wynik nie bierze się znikąd. Wcześniej nie byłam zbyt pewna siebie, bo po co gdzieś jechać i biegać tylko w eliminacjach? Wynik z Berlina pokazał mi, że może być lepiej, że można jeszcze troszeczkę popracować i coś z tego czasu urwać. Wyjazd do Kataru to też nowe doświadczenie. Nigdy nie startowałam w takim klimacie i pogodzie.

Jak się pani poczuła, kiedy zobaczyła swój wynik w Berlinie?

Nie spodziewałam się tego. Jechałam tam przede wszystkim powalczyć w sztafecie, gdzie miałyśmy ostatnią szansę na zrobienie minimum. To się nie udało. Nie nastawiałam się na to, żeby biegać szybko, a przyszło samo. To naprawdę fajne i niespodziewane. Wreszcie coś oddało. Mam teraz więcej wiary w siebie.

Rekordowa Ewa Swoboda -->

Do Kataru leci pani na luzie?

Tak. Nie jest to początek sezonu, kiedy nie mam pojęcia, na czym stoję. Wiem, na co mnie stać. Pozostaje to utrzymać. 

Rok 2019 to dla pani pełen sukces?

Był bardzo udany. Wygrałam World Indoor Tour - to raz. Mistrzostwo Europy z Glasgow - dwa. Trzy - obroniłam złoto młodzieżowych mistrzostw Europy. No i po trzech latach pobiłam "życiówkę". Zrobiłam 110 procent.

Kamil Kołsut z Katowic

Autor na Twitterze:

Czy Ewa Swoboda pobiegnie w tym roku w finale mistrzostw świata?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (8):

Wszystkie komentarze (8)

Komentarze (8)

PRZEJDŹ NA WP.PL