Najnowsze Wyniki/Kalendarz
radość Xherdana Shaqiriego Getty Images / Na zdjęciu: radość Xherdana Shaqiriego

Mundial 2018. Szwajcarzy mogą zostać ukarani. FIFA wszczęła postępowanie

Marcin Górczyński
Marcin Górczyński
Xherdan Shaqiri i Granit Xhaka mogą zostać ukarani za swoje gesty w spotkaniu z Serbią (2:1). Obaj po zdobytych bramkarz zamanifestowali albańskie pochodzenie. FIFA dokładniej przyjrzy się tej sytuacji.

FIFA wszczęła postępowanie dyscyplinarne przeciwko szwajcarskim liderom. Polityczne gesty są zakazane w trakcie turnieju, więc Granitowi Xhace i Xherdanowi Shaqiriemu grozi kara. 

Liderzy Helwetów zademonstrowali znak "Albańskiego Orła" w trakcie świętowania swoich bramek. Obaj reprezentują Szwajcarię, ale urodzili się w nieuznawanym przez Serbów Kosowie, ich rodzice są albańskiego pochodzenia. 

Dwugłowy, czarny orzeł znajduje się na fladze Albanii, jest też uważany za symbol Kosowa. Zdaniem Serbów, gest był ewidentnie wymierzony przeciwko nim, do tej pory obaj piłkarze nie okazywali radości w ten sposób. 

- To zwycięstwo dla mojej rodziny, dla Szwajcarii, Albanii, Kosowa, gest dla wszystkich, którzy mnie wspierali. Nie był skierowany do przeciwników - wyjaśniał Xhaka. Shaqiri dorzucił od siebie: - To nie ma nic wspólnego z polityką, chodzi o piłkę nożną.
FIFA nie dał wiary tym tłumaczeniom i pochyli się nad sprawą. Międzynarodowa federacja zajmie się też wypowiedziami trenera Serbów, Mladena Krstajicia. Selekcjoner kipiał po meczu ze złości, jego zdaniem sędzia Felix Brych nie podyktował ewidentnego karnego za faul na Aleksandarze Mitroviciu. Sugerował, że arbiter powinien zostać postawiony przed Trybunałem do Spraw Zbrodni Wojennych w Hadze.

ZOBACZ WIDEO Mundial 2018. Marek Wawrzynowski: Lewandowski zdaje sobie sprawę, że traci życiową szansę

Czy Shaqiri i Xhaka powinni zostać ukarani?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (7):

 • Katon el Gordo Zgłoś
  Panie dziennikarzu Marcinie Górczyński. GWIAZDA jest rodzaju żeńskiego. Wobec tego nie można napisać tak ja Pan w tytule: GWIAZDY SZWAJCARÓW MOGĄ ZOSTAĆ UKARANI tylko GWIAZDY
  Czytaj całość
  SZWAJCARÓW MOGĄ ZOSTAĆ UKARANE lub ewentualnie GWIAZDORZY SZWAJCARÓW MOGĄ ZOSTAĆ UKARANI.
  • Wacław Słowikowski Zgłoś
   FIFiA- rze winni się zająć sędzią Brychem, bo wydymał Serbów nie dyktując ewidentnego karnego dla nich. Natomiast mogą skoczyć na dyszel Shaqiriemu i Xhace. Kosowo jest niepodległe!
   Czytaj całość
   I nigdy nie będzie serbskie! Nigdy!
   • vanhorne Zgłoś
    kosowo jest amerykanska wersja rosyjskiej agresji na krym, kosowo bylo jest i bedzie serbskie, jest jednak okupowane przez albnczykow, ktorych osidlili tam turcy osmonscy w nagrode za
    Czytaj całość
    kolaboracje, teraz to jest europejskie centrum handlu bronia, narkotykami i kobietami, pod ochrona rzadu usa
    Wszystkie komentarze (7)

    Komentarze (7)

    PRZEJDŹ NA WP.PL