WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Getty Images / Alexander Hassenstein / Na zdjęciu: Didier Deschamps

Mundial 2018. Didier Deschamps przeszedł do historii i może też dorównać Mario Zagallo i Franzowi Beckenbauerowi

Maciej Kmita
Maciej Kmita
Didier Deschamps jako pierwszy w historii może pochwalić się awansem do finałów mistrzostw Europy i świata zarówno w roli piłkarza, jak i selekcjonera. Francuz stanął też przed szansą na wyrównanie wyczynu Mario Zagallo i Franza Beckenbauera.

Nim Didier Deschamps stał się odnoszącym sukcesy szkoleniowcem, był świetnym piłkarzem. W latach 1989-2000 wystąpił w 103 meczach reprezentacji Francji, a w 53 z nich zagrał z opaską na ramieniu - przez ponad dekadę był to rekord, który dopiero w 2016 roku pobił Hugo Lloris.

Mało tego, jako kapitan Trójkolorowych Deschamps został mistrzem świata (1998) i mistrzem Europy (2000). Występ w zwycięskim finale Euro 2000 z Włochami był jego ostatnim w drużynie narodowej, a na piłkarską emeryturę przeszedł rok później, by od razu rozpocząć karierę szkoleniową.

Jako trener prowadził AS Monaco, Juventus Turyn i Olympique Marsylia, a selekcjonerem reprezentacji Francji jest od 2012 roku. Na MŚ 2014 dotarł ze swoim zespołem do ćwierćfinału, ale już na Euro 2016 jego zespół sięgnął po srebro, a teraz awansował z Trójkolorowymi do finału MŚ 2018 - nikomu przed nim nie udało się wziąć udziału w finałach mundialu i Euro i w roli piłkarza, i w roli selekcjonera.

Deschamps już przeszedł do historii futbolu, a jeśli w niedzielę Francja sięgnie po złoto, charyzmatyczny szkoleniowiec dorówna Mario Zagallo i Franzowi Beckenbauerowi, którzy jako jedyni do tej pory wygrali mundial jako zawodnicy i jako selekcjonerzy.

Brazylijczyk dokonał tego w latach 1958 i 1962 jako piłkarz i w 1970 roku jako trener Canarinhos. "Cesarz" natomiast jako piłkarz wygrał mundial w 1974 roku, a w 1990 roku poprowadził Niemców do złota jako selekcjoner.

ZOBACZ WIDEO Polaków zawiodło przygotowanie fizyczne. "Każdy robi badania. Sztuką wyciągnąć wnioski"

Czy Francja zostanie mistrzem świata?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (1):

PRZEJDŹ NA WP.PL