Najnowsze Wyniki/Kalendarz
WP SportoweFakty / Anna Klepaczko / Reprezentacja Polski

Ranking FIFA: Polska pobiła kolejny rekord! Jesteśmy na 14. miejscu

Szymon Mierzyński
Szymon Mierzyński
W najnowszym rankingu FIFA reprezentacja Polski zajmuje 14. miejsce. To awans o jedną pozycję w stosunku do poprzedniego notowania i kolejny rekord, bo tak wysoko nie byliśmy jeszcze nigdy!

Biało-Czerwoni zdystansowali w lutym Chorwację, nadal też są lepsi od Włochów.

W pierwszej dziesiątce mamy jedną istotną roszadę. Francja zamieniła się kolejnością z Kolumbią i jest teraz 6. Liderem pozostaje Argentyna przed Brazylią i Niemcami.

Ogromny awans zanotował Kamerun. Triumfator Pucharu Narodów Afryki przesunął się aż o 29 pozycji i jest aktualnie 33.

Pierwsze pełne notowanie rankingu FIFA miało miejsce w sierpniu 1993 roku. Polacy zajmowali wtedy 20. lokatę. Najniżej byli z kolei w listopadzie 2013 - na 78.

Kolejny ranking zostanie ogłoszony 9 marca.

Ranking FIFA:

1. Argentyna 1635 pkt.
2. Brazylia 1529
3. Niemcy 1433
4. Chile 1386
5. Belgia 1371
6. Francja 1313
7. Kolumbia 1304
8. Portugalia 1240
9. Urugwaj 1195
10. Hiszpania 1168
11. Szwajcaria 1140
12. Walia 1120
13. Anglia 1113
14. Polska 1101
15. Włochy 1087

->SZERSZY RANKING

ZOBACZ WIDEO Trener Andrzej Strejlau o duecie Lewandowski-Milik: Wspaniała para


Jak wygląda procedura ustalania kolejności w rankingu FIFA?

Pierwsza kwestia to współczynnik wagi rozgrywek. Najwyższy - 4 - obowiązuje w mistrzostwach świata. W turniejach kontynentalnych punkty są przemnażane przez 3, w meczach eliminacyjnych przez 2,5, zaś w pojedynkach towarzyskich przez 1.

Przy obliczaniu punktacji bierze się pod uwagę także trzy inne mnożniki:
- za wynik (zwycięstwo w regulaminowym czasie lub po dogrywce - 3, zwycięstwo po serii rzutów karnych - 2, remis - 1, porażka w serii rzutów karnych - 1, porażka w regulaminowym czasie lub po dogrywce - 0);
- siły przeciwnika (od liczby 200 odejmuje się jego miejsce w ostatnim notowaniu rankingu, chyba że zajmuje on miejsce 150. lub niższe, wówczas ten mnożnik jest stały i wynosi 50);
- siły konfederacji (od mistrzostw świata w Brazylii wynosi ona: 1,00 dla Ameryki Południowej, 0,99 dla Europy i 0,85 dla pozostałych stref).

Jeśli między sobą grają drużyny z dwóch różnych stref, to mnożnik siły jest średnią sił konfederacji, z których wywodzą się te drużyny. Zatem gdyby przy obecnych wartościach naprzeciw siebie stanęły np. drużyny z Europy i Ameryki Południowej, to mnożnik siły konfederacji wyniósłby 0,995.

Tyle jeśli chodzi o punktację za poszczególne mecze. Dla dorobku w rankingu FIFA ważne są pojedynki rozgrywane przez cztery ostatnie lata. By uzyskać dorobek danego zespołu w aktualnym notowaniu, należy obliczyć cztery średnie arytmetyczne (rozumiane w tym przypadku jako suma punktów z wszystkich meczów podzielona przez liczbę tych meczów).

Dlaczego potrzebne są cztery średnie arytmetyczne? Ponieważ każdy rok wstecz ma inną wagę. Średnia arytmetyczna za ostatnie dwanaście miesięcy jest przemnażana przez 1, za kolejne dwanaście miesięcy - przez 0,5, w trzecim roku wstecz - przez 0,3, zaś w czwartym - przez 0,2. Suma czterech średnich arytmetycznych po ich przemnożeniu daje finalną liczbę punktów w aktualnym notowaniu.

Czy w 2017 roku Polakom uda się wspiąć na jeszcze wyższe miejsce?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (13):

 • Grzegorz Majewski Zgłoś
  Twierdzę że wszystko zależny od trenera, jego decyzję w powołaniach będą decydujące w poszczególnych meczach.
  • Zdzislaw Rylski Zgłoś
   Nie ma co się podniecać awansem Polski w rankingu FIFA. Chorwaci w styczniu rozegrali dwa mecze towarzyskie z Chile i Chinami. Oba zremisowali. Mecze towarzyskie są punktowane najniżej i
   Czytaj całość
   zaniżają średnią. Przez sparing z Grecją w czerwcu 2015 roku. Polska straciła drugi koszyk podczas losowania eliminacji do mistrzostw świata w 2018 roku. Nie pomogłoby jej nawet zwycięstwo dwucyfrowe.Nikt o zdrowych zmysłach nie zdecydowałby się wziąć udział w grze, w której może tylko stracić i nie ma żadnych szans na wygraną. Wszystko dla nas się bardzo szczęśliwie skończyło, ale przy trochę mniejszym szczęściu mogliśmy trafić do grupy z Hiszpanią i Włochami. Opracowałem ranking, oparty na bardziej zdrowych zasadach, który znacznie lepiej odzwierciedla układ sił drużyn i poza tym o wiele prostszy od oficjalnego. Rywalizacja jest w nim przejrzysta i bardzo ciekawa, podobna do tej w lidze piłkarskiej.O tym można się bezzwłocznie przekonać na stronie internetowej WWW.rankingrylskiego.pl
   • MarioToruń Zgłoś
    A ja Wam powiem że w marcu bedziemy tez przed Angolami i będziemy mieli tyle samo punktów co Walia :-) http://www.fifa.com/fifa-world-ranking/ranking-tools/index.html
    Wszystkie komentarze (13)

    Komentarze (13)

     Wszystkie komentarze (13)
     PRZEJDŹ NA WP.PL