Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Luis Suarez (Barcelona) i Sergio Ramos (Real)PAP/EPA / ALBERTO ESTEVEZ / Na zdjęciu: Luis Suarez (Barcelona) i Sergio Ramos (Real)

Rewolucyjny pomysł FIFA. Zamiast Pucharu Konfederacji "Super Mundial" dla klubów

Michał Fabian
Michał Fabian
Nowe rozgrywki miałyby wystartować w 2021 r., a pierwszą edycję zorganizują Chiny. Do rywalizacji przystąpią 24 zespoły z całego świata, w tym 12 z Europy.

W czerwcu br. reprezentacja Niemiec zwyciężyła w Puchar Konfederacji, który odbywał się w Rosji. Wiele wskazuje na to, że podopieczni Joachima Loewa przejdą do historii jako ostatni triumfator w tych rozgrywkach. FIFA planuje bowiem rewolucję. Zamiast Pucharu Konfederacji chce zorganizować "Super Mundial" dla klubów.

O sprawie poinformowały: hiszpański dziennik "Mundo Deportivo" i włoska "La Gazzetta dello Sport". Nowe rozgrywki miałyby ruszyć w 2021 roku na stadionach w Chinach. Kolejne edycje odbywałyby się co cztery lata.

W "Super Mundialu" (tak roboczo nazywa planowany turniej "Mundo Deportivo") mają wziąć udział 24 zespoły - dwanaście z Europy, pięć z Ameryki Południowej, po dwa z Afryki, Azji oraz strefy CONCACAF (Ameryka Północna, Środkowa i Karaiby). 24. miejsce byłoby zarezerwowane dla zwycięzcy barażu, w którym zagrałaby drużyna z Oceanii z zespołem z innego kontynentu.

Turniej miałby być rozgrywany w drugiej połowie czerwca, według następującego schematu. Najpierw faza grupowa - osiem grup po trzy zespoły. Ich zwycięzcy zapewniliby sobie udział w fazie pucharowej (ćwierćfinały, półfinały oraz finał).

Zespoły kwalifikowałyby się do "Super Mundialu" poprzez rozgrywki na swoich kontynentach. W przypadku Europy wyglądałoby to następująco: czterech ostatnich zwycięzców Ligi Mistrzów, czterech ostatnich finalistów LM, a także cztery drużyny z najlepszym współczynnikiem UEFA.

Na razie nie wiadomo, czy po utworzeniu nowej imprezy nadal odbywałyby się Klubowe Mistrzostwa Świata, które są rozgrywane co roku w grudniu.

ZOBACZ WIDEO: Rekordowy Rekord! 20 goli mistrza Polski!

Czy podoba ci się nowy pomysł FIFA?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (5):

Wszystkie komentarze (5)

Komentarze (5)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL