WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz
PAP / Piotr Polak / Grzegorz Gilewski (rok 2008)

Prezes broni nagrodzonego sędziego z zarzutami korupcyjnymi. "Jest niewinny"

Mateusz Skwierawski
Mateusz Skwierawski
Zarzuty korupcyjne Grzegorza Gilewskiego nie przeszkodziły Radomskiemu Okręgowemu ZPN nagrodzić go medalem z okazji 40-lecia związku. Prezes Sławomir Pietrzyk broni tej decyzji.

Gilewski został zatrzymany w grudniu 2008 roku. Wówczas wrocławska prokuratura postawiła mu siedem zarzutów. Prokurator Krzysztof Grzeszczak poinformował, że Gilewski przyznał się do części z nich. Proces byłego międzynarodowego arbitra jednak jeszcze się nie zakończył.

Dla Sławomira Pietrzyka, szefa Radomskiego Okręgowego ZPN, właśnie to jest najistotniejsze. W tym roku przypadło 40-lecie związku i z tego powodu pochodzący z tego miasta Gilewski został odznaczony medalem dla "wyjątkowych osób".

Pietrzyk nie widzi w tym problemu. - W świetle polskiego prawa pan Grzegorz jest dalej uznawany za niewinnego. Dopiero w przypadku, gdy byłoby inaczej, można wyciągać konsekwencje - mówi nam Pietrzyk.

W grudniu 2008 roku dziennikarz Dominik Panek zajmujący się korupcją w polskim futbolu pisał na swoim blogu o przebiegu procesu Gilewskiego. 

"Prokuratura Krajowa we Wrocławiu po niemal dziewięciogodzinnym przesłuchaniu uznała, że nie ma potrzeby występowania o tymczasowe aresztowanie. Arbiter, który jest kandydatem do prowadzenia meczów mistrzostw świata w 2010 roku w RPA, musi jednak wpłacić 150 tysięcy złotych kaucji, ma zakaz opuszczania kraju oraz zakazu wykonywania zawodu sędziego. Postawiono mu osiem zarzutów - siedem korupcyjnych i ósmy dotyczący działania w zorganizowanej grupie przestępczej."

Pietrzyk broni decyzji o uhonorowaniu byłego arbitra. 

- Gremium odpowiedzialne za przyznanie medalu przeanalizowało sytuację i słusznie postąpiło - uważa.

Mazowiecki Związek Piłki Nożnej, któremu podlega Radomski ZPN, nie chce oceniać tej decyzji. - Każdy okręg jest niezależny - skomentował Jarosław Chmiel, przewodniczący Kolegium Sędziów MZPN.

Gilewski to były sędzia, który prowadził ok. 250 meczów w ekstraklasie i ok. 100 na arenie międzynarodowej.

ZOBACZ WIDEO: Manchester United w ćwierćfinale Pucharu Ligi Angielskiej. Zobacz skrót meczu ze Swansea [ZDJĘCIA ELEVEN]

Komentarze (7):

    Pokaż więcej komentarzy (4)
    PRZEJDŹ NA WP.PL