Najnowsze Wyniki/Kalendarz
piłkarze Lecha PoznańWP SportoweFakty / Mateusz Czarnecki / Na zdjęciu: piłkarze Lecha Poznań

Pro Junior System: PZPN rozdysponował między kluby 14 mln zł

Szymon Mierzyński
Szymon Mierzyński
Koniec sezonu na szczeblu centralnym to także czas wypłaty nagród z Pro Junior System. 18 klubów otrzymało do podziału 14 mln zł.

Przez cały sezon ligowcy zbierali punkty za występy młodzieżowców. W Lotto Ekstraklasie nie było wymogu przebywania na boisku takich zawodników, w Fortuna I lidze musiał grać stale jeden, zaś w II lidze - dwóch.

Zgodnie z regulaminem młodzieżowcy to gracze z rocznika 1998 i młodsi. Każda minuta spędzona na boisku to jedno "oczko", przy czym w przypadku wychowanków dorobek jest przemnażany przez dwa. Dodatkowy warunek jest taki, że aby punkty danego piłkarza zostały zaliczone do ogólnej puli jego klubu, musi on w trakcie rozgrywek uzbierać co najmniej 270 minut i rozegrać co najmniej pięć spotkań.

I wreszcie ostatni warunek: do końcowej klasyfikacji zaliczane są tylko te kluby, które utrzymają się w swojej lidze. Dlatego nagród za miniony sezon nie otrzymają Rozwój Katowice, Ruch Chorzów, Siarka Tarnobrzeg oraz ROW 1964 Rybnik, które spadły z II ligi. Doszło tam zresztą do dość kuriozalnej sytuacji, bo pieniądze dostanie dopiero 11. w zestawieniu Radomiak Radom (gratyfikacje za spadkowiczów otrzymują bowiem kolejne drużyny z rankingu PJS).

ZOBACZ WIDEO "Druga połowa": Izabela Kruk broni Szymańskiego. "Media źle go zrozumiały. Ta wypowiedź wynikała z szacunku"

->Czterech wypożyczonych wraca do Lecha Poznań

W Lotto Ekstraklasie promowano cztery kluby, które podzieliły między siebie 4 mln zł. 1. lokatę zajął Lech Poznań i jemu przypadnie niemal połowa puli - 1,6 mln.

W Fortuna I lidze o niesamowitym szczęściu mogą mówić Wigry Suwałki, które przed ostatnią serią spotkań były w katastrofalnej sytuacji, mimo to po zwycięstwie z Rakowem Częstochowa (2:1) i dzięki wygranej Bytovii Bytów z GKS Katowice (2:1), ostatecznie wywalczyły utrzymanie i dzięki temu pobiorą z kasy futbolowej centrali 1,6 mln za 1. pozycję. Przy ewentualnym spadku ta suma by przepadła.

W II lidze największa część tortu - 1,1 mln zł - przypadła GKS Bełchatów, który zajął 2. miejsce, lecz zainkasuje nagrodę dla zwycięzcy ze względu na spadek Rozwoju.

Pula nagród na całym szczeblu centralnym wyniosła 14 mln zł. W Lotto Ekstraklasie i II lidze były po to po 4 mln, zaś w Fortuna I lidze - 6 mln.

->Oficjalnie: Mickey van der Hart bramkarzem Lecha Poznań

MiejsceKlubNagroda
LOTTO EKSTRAKLASA
1.Lech Poznań1,6
2.Górnik Zabrze1,1
3.Legia Warszawa0,8
4.Pogoń Szczecin0,5
FORTUNA I LIGA
1.Wigry Suwałki1,6
2.ŁKS Łódź1,3
3.Podbeskidzie Bielsko-Biała1,1
4.Warta Poznań0,8
5.Odra Opole0,6
6.GKS Tychy0,4
7.Stomil Olsztyn0,2
II LIGA
1.Rozwój Katowice-
2.GKS Bełchatów1,1
3.Ruch Chorzów-
4.Siarka Tarnobrzeg-
5.Znicz Pruszków0,8
6.Resovia Rzeszów0,7
7.Górnik Łęczna0,5
8.Skra Częstochowa0,4
9.Olimpia Elbląg0,3
10.ROW 1964 Rybnik-
11.Radomiak Radom0,2


* kwoty podane w mln zł

** W Lotto Ekstraklasie połowa puli nagród pochodzi z Ekstraklasy SA.

Czy w kolejnym sezonie pula nagród w Pro Junior System powinna być wyższa?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (0):

Komentarze (0)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL