Najnowsze Wyniki/Kalendarz
piłkarze Rakowa Częstochowa PAP / Andrzej Grygiel / Na zdjęciu: piłkarze Rakowa Częstochowa

PKO Ekstraklasa bez Rakowa Częstochowa?! Klubowi grozi II liga!

Dawid Borek
Dawid Borek
Raków Częstochowa po sezonie 2019/2020 może wylecieć z PKO Ekstraklasy. I to niezależnie od wyniku sportowego. PZPN nie będzie godził się na dalsze gościnne granie w Bełchatowie.

W sezonie 2018/2019 Raków Częstochowa sportowo wywalczył awans do PKO Ekstraklasy. Klub spod Jasnej Góry po 25 latach wrócił do najwyższej klasy rozgrywkowej, w której po 15 rozegranych kolejkach zajmuje 11. miejsce, mając siedem punktów przewagi nad strefą spadkową. Wkrótce jednak wynik sportowy może nie mieć żadnego znaczenia.

Swoje domowe mecze Raków rozgrywa w Bełchatowie. Stadion w Częstochowie nie spełnia bowiem wymogów licencyjnych. Co więcej - nadal nie ma decyzji dotyczącej budowy nowego obiektu dla zespołu prowadzonego przez Marka Papszuna. Właśnie to może skutkować wylotem Rakowa z PKO Ekstraklasy. I to nawet nie do I, a II ligi. Częstochowski stadion nie spełnia bowiem wymagań nawet zaplecza najwyższej klasy rozgrywkowej.

W sprawie przyszłości Rakowa Częstochowa Zbigniew Boniek, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, wystosował list do prezydenta miasta Krzysztofa Matyjaszczyka. Czytamy w nim, że "brak postępów w budowie nowego obiektu Rakowa będzie skutkować brakiem przyznania licencji na Ekstraklasowe rozgrywki w sezonie 2020/21", a "wobec planowego rozwoju przepisów licencyjnych dla klubów I ligi Raków może znaleźć się o dwie klasy niżej niż jest obecnie".

ZOBACZ WIDEO: Eliminacje Euro 2020. Izrael - Polska. Zbigniew Boniek: Bezpieczeństwo najważniejsze. Możemy walczyć tylko na boisku


W liście Zbigniew Boniek przypomina deklaracje prezydenta Częstochowy w temacie budowy nowego obiektu dla Rakowa, licząc na podjęcie wiążących decyzji. Bez nich Raków straci najwyższą klasę rozgrywkową.

Pełna treść listu Zbigniewa Bońka do Krzysztofa Matyjaszczyka:

"Z wielką radością i satysfakcją polska rodzina piłkarska, a przede wszystkim futbolowe środowisko miasta Częstochowy, przyjęły przed kilkoma miesiącami awans Rakowa do PKO Ekstraklasy. Awans osiągnięty w znakomitym sportowym stylu godnym pięknych tradycji częstochowskiej piłki. Czas radości i satysfakcji jednak szybko minął i nastąpiła twarda rzeczywistość.

Do tej rzeczywistości z pewnością należą sprawy dotyczące infrastruktury sportowej Rakowa. Stadion przy ulicy Limanowskiego i podstawowe otoczenie stadionowe odbiega od przyjętych w tej kwestii ogólnych norm, a przede wszystkim nie mieści się w podstawowych przepisach licencyjnych, jakie od lat PZPN stawia klubom Ekstraklasy. Kierując się jednak uznaniem dla sportowej strony awansu Rakowa, PZPN zdecydował się warunkowo przyznać Rakowowi licencję na sezon 2019/20, mając na uwadze deklaracje samego Pana Prezydenta, jak i władz miejskich obiecujących budowę, bądź gruntowną modernizację obiektu Rakowa. Byliśmy przekonani jako Związek, że w ciągu roku przynajmniej częściowo Raków Częstochowa zacznie spełniać wymogi licencyjne, pozwalające prowadzić rozgrywki Ekstraklasowe na własnym stadionie.

Niestety w ciągu tych kilku miesięcy nie zauważyliśmy jakiegokolwiek postępu w nadrabianiu zaległości licencyjnych. Mimo zakończonego przetargu, klub i całe środowisko piłkarskie czeka na decyzję Pana Prezydenta, zatwierdzającą budowę bądź przebudowę stadionu Rakowa.

Panie Prezydencie! Z całą mocą i powagą oświadczam, że brak postępów w budowie nowego obiektu Rakowa będzie skutkować brakiem przyznania licencji na Ekstraklasowe rozgrywki w sezonie 2020/21. Nawet sportowe, boiskowe osiągnięcia Rakowa (czego serdecznie mu życzymy) nie pomogą klubowi w otrzymaniu licencji na występy w najwyższej klasie rozgrywkowej. Co więcej, wobec planowego rozwoju przepisów licencyjnych dla klubów I ligi Raków może znaleźć się o dwie klasy niżej niż jest obecnie.

Z całym szacunkiem dla Pana, tysięcy kibiców z Pańskiego miasta, to nie są groźby, ale realny scenariusz, który wobec braku postępów w spełnianiu przepisów licencyjnych PZPN, może się ziścić bardzo szybko. Gra piłkarzy Rakowa na gościnnym stadionie w Bełchatowie to policzek dla potężnego miasta, jakim jest Częstochowa. Miasta, które nie potrafi zapewnić choćby skromnej areny piłkarzom Ekstraklasy.

Panie Prezydencie, stoimy w obliczu niewyobrażalnego kryzysu w częstochowskiej piłce. Degradacja licencyjna Rakowa byłaby policzkiem nie tylko dla ludzi tego klubu, kibiców, ale położyłaby się cieniem na wizerunku Pańskiego miasta trwale i tak pięknie wpisanego w historię naszego kraju. Komisja Licencyjna PZPN, władze Związku, czy ja osobiście oraz właściciele i działacze Rakowa, nie żądamy rzeczy niemożliwych do spełnienia. Wszyscy wierzymy, że Pan Prezydent stosownymi i rychłymi decyzjami spowoduje działania, pozwalające rozpocząć budowę nowego obiektu. Rozumiejąc skomplikowaną sytuację miasta, jego problemy budżetowe, i priorytety społeczne, apeluję do Pana Prezydenta o jak najszybsze postanowienia w wiadomej sprawie. Tym bardziej, że wszyscy dobrze pamiętamy deklaracje Pana Prezydenta w temacie budowy nowego obiektu Rakowa.

Licząc na szybkie decyzje potrzebne klubowi, tysiącom kibiców, i wszystkim ludziom częstochowskiej piłki

Z poważaniem
Zbigniew Boniek"

Zobacz też:
Fair Play PKO Ekstraklasy: pięć zawieszeń
PKO Ekstraklasa. Pogoń Szczecin na podium. Tabela po pierwszej rundzie

Komentarze (12):

Wszystkie komentarze (12)

Komentarze (12)

×
    Wszystkie komentarze (12)
    PRZEJDŹ NA WP.PL