Najnowsze Wyniki/Kalendarz
kibice Górnika Zabrze WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: kibice Górnika Zabrze

Oficjalnie: kibice wejdą na stadiony w PKO Ekstraklasie

Dominika Pawlik
Dominika Pawlik
Już w czerwcu kibice będą mogli oglądać mecze PKO Ekstraklasy z wysokości trybun. Mateusz Morawiecki potwierdził kolejną fazę odmrażania sportu po pandemii koronawirusa podczas konferencji prasowej. - Nikt się tego nie spodziewał - powiedział.

Już w czwartek informowaliśmy, że PZPN i rząd chcą, żeby kibice mogli oglądać ligowe mecze na stadionach. Od 19 czerwca otwarte zostanie 25 procent pojemności stadionu, to więcej niż chciał PZPN i władze PKO Ekstraklasy.

- Według planu na pierwszy etap, otwarte zostanie do 20 procent pojemności stadionu, ale maksymalnie na widownię będzie mogło wejść 999 osób. Taką propozycję przekazaliśmy rządowi. W protokole znajdą się wszelkie związane z tym procedury - co najmniej dwumetrowa odległość między każdą z osób czy sposób ich rozmieszczenia na obiekcie - zdradził nam w czwartek Maciej Sawicki, sekretarz generalny PZPN.

Mateusz Morawiecki potwierdził te słowa. Premier pracował nad projektem planu i zależało mu na tym, żeby mecze nie odbywały się na pustych stadionach. - Będzie możliwy powrót kibiców w odpowiednich protokołach i procedurach 19 czerwca - zapowiedział premier. Ostatecznie kibice będą mogli zapełnić stadiony w 25 procentach ich pojemności.

- Jest mi niezmiernie miło mówić o tym, że będziemy pierwszym krajem, który wypracował protokół uczestniczenia w rozgrywkach. Od 19 czerwca rząd zgodził się zwiększyć to, co my mieliśmy w swoim planie. To będą imprezy masowe, a one potrzebują czasu, żeby je zorganizować, właśnie 2-3 tygodni. Protokół jest szczegółowy, daje bezpieczeństwo wszystkim - zapewnił Zbigniew Boniek, prezes PZPN. 

Reguły będą konkretne. Bilety będą mogły być kupowane wyłącznie online. Zachowany będzie musiał być dystans społeczny, a obowiązkowa będzie dezynfekcja. Szczegółowe informacje zostaną przekazane kibicom wkrótce.

Pomysł ten nie wszystkim się podoba. - Jeżeli wpuścimy ludzi na stadion celem oglądania meczu, to o to samo wystąpią muzycy, że chcą koncert na 1000 osób, za chwilę pojawi się koszykówka na ograniczoną liczbę osób i tak dalej - mówił w rozmowie z WP SportoweFakty dr Paweł Grzesiowski, ekspert w dziedzinie profilaktyki zakażeń.

- Nie mam pojęcia, kiedy można by zacząć otwierać stadiony. My jesteśmy wciąż na wczesnym etapie epidemii i planowanie tego typu działań moim zdaniem jest w tej chwili nieadekwatne do sytuacji - podkreśla.

Sezon PKO Ekstraklasy zostanie wznowiony w piątek. Polska liga będzie jedną z pierwszych w Europie, która wróci do gry. Wcześniej wystartowano jedynie w Armenii, Czechach, Estonii, Niemczech i na Wyspach Owczych, gdzie mecze rozgrywane są z udziałem publiczności, ale w tym kraju sytuacja epidemiczna jest lepsza niż w Polsce. Czesi wpuszczają na trybuny do 300 osób.

Czytaj też:
PKO Ekstraklasa. Koniec oczekiwania na powrót ligi! Klasyk, derby i debiuty na dobry początek
PKO Ekstraklasa. Wisła Kraków zapłaci mniej za stadion. Klub może zaoszczędzić ponad pół miliona złotych

ZOBACZ WIDEO: Koronawirus. Czy mecze piłkarskie są bezpieczne? Specjalista nie ma wątpliwości. "Duńskie badania to potwierdzają"

Czy uważasz, że wpuszczenie kibiców na stadiony to słuszna decyzja?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (22):

Wszystkie komentarze (22)

Komentarze (22)

×
    Wszystkie komentarze (22)
    PRZEJDŹ NA WP.PL