Najnowsze Wyniki/Kalendarz
stadion Leśnika Kobiór Materiały prasowe / Na zdjęciu: stadion Leśnika Kobiór

Koronawirus. Bez kibiców na trybunach w "czerwonych" powiatach. Absurdy na Górnym Śląsku po decyzji rządu

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Rząd wprowadził zapowiadaną wcześniej regionalizację obostrzeń. W "czerwonych" powiatach obowiązuje zakaz organizacji imprez masowych z kibicami na trybunach. Sytuacja w województwie śląskim pokazuje absurd tej decyzji.

TAURON dziękuje za kibicowanie podczas cyklu Speedway Euro Championship

Województwo śląskie to najbardziej dotknięty epidemią koronawirusa region w Polsce. Zdiagnozowano tutaj 17 229 przypadków zakażenia, w większości u górników i ich rodzin. Łącznie w Polsce potwierdzono 49 515 przypadków. Ze względu na rosnącą liczbę zakażeń w ostatnich dniach (w czwartek 6 sierpnia rekordowe 726 nowych zakażeń) rząd zdecydował się na ponowne wprowadzenie obostrzeń.

Tym razem obostrzenia nie dotyczą całego kraju. Zastosowano zapowiadaną wcześniej regionalizację. Dotyczy ona 19 powiatów. Dziewięć z nich to tzw. "czerwone powiaty", gdzie sytuacja jest najtrudniejsza. Tam zakazano m.in. organizacji wydarzeń sportowych z udziałem kibiców na trybunach. Wśród wskazanych przez rząd powiatów jest aż pięć ze Śląska. Są to powiaty:
- pszczyński (śląskie)
- Ruda Śląska (śląskie)
- rybnicki (śląskie)
- Rybnik (śląskie)
- wodzisławski (śląskie)

Absurdy na Górnym Śląsku

Przykład Górnego Śląska i zakazu wpuszczania kibiców na trybuny pokazuje absurd rządowych decyzji. Otóż w Rybniku żużlowy mecz PGG ROW-u musi odbyć się przy pustych trybunach, a w położonych 25 kilometrów na północ Gliwicach spotkanie Piasta odbędzie się przy udziale maksymalnie pięciu tysięcy widzów, gdyż zgodnie z rozporządzeniem pojemność stadionów ograniczona została o połowę. 

ZOBACZ WIDEO: PKO Ekstraklasa. Ośrodek Legia Training Center oficjalnie otwarty. Obiekt robi wrażenie!

To tylko jeden z przykładów. Obostrzenia przywrócono też w powiecie pszczyńskim. Tam też mecze odbywać się będą bez udziału kibiców. Co prawda w powiecie nie ma żadnej piłkarskiej drużyny na szczeblu centralnym, ale to duży cios dla maleńkich klubów rywalizujących w amatorskich ligach. Leśnik Kobiór (powiat pszczyński) - drużyna grająca w tyskiej A Klasie - musi grać przy pustych trybunach, ale jej kibice mogą jechać na mecz do Tychów. Obie miejscowości graniczą ze sobą. Dzieli je tylko las. W Tychach takie obostrzenia nie obowiązują.

Ślązacy wskazują na brak logiki

- Wprowadzenie zakazu udziału kibiców w meczach w naszym powiecie czy też innych jest pozbawione jakiejkolwiek logiki. W naszej lidze, tyskiej A Klasie, są również drużyny spoza powiatu pszczyńskiego, więc grając np. z drużyną z Tychów czy z powiatu mikołowskiego nasi kibice tam już mogą uczestniczyć w meczu, bo w tych powiatach zakazu nie ma. Jaki tu sens? - słyszymy w Leśniku Kobiór.

Prezydent Rybnika Piotr Kuczera też wskazuje na brak logiki tej decyzji. Zarówno Rybnik, jak i powiat rybnicki znalazły się w "czerwonej" strefie. Jak mówił wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, w tych powiatach zamknięte będą siłownie, kina i sanatoria. Obowiązywać będzie zakaz organizacji targów i wydarzeń kulturalnych. Śląsk to zresztą jedyny taki region w Polsce, gdzie jest tak duże natężenie miast, w których - w każdym z nich - mieszka co najmniej 100 tysięcy ludzi. Ślązacy często pracują poza swoimi miastami i w drodze do pracy przejeżdżają przez kilka powiatów.

- Na mecze takiego klubu jak nasz przychodzi średnio 50 - 100 osób, które tak naprawdę znajdują się dookoła boiska. To na plażach, gdzie leży człowiek obok człowieka nikt się nie zarazi, ale na takim "stadionie" już tak? - przekazał nam przedstawiciel klubu z Kobióra.

Czytaj także:
Piotr Rutkowski: Lech Poznań wziął udział w wyścigu szczurów. To było niepotrzebne [WYWIAD]
Liga Mistrzów. Wojciech Szczęsny wierzy w odrobienie strat. "Cristiano jest gotów dokonać kolejnego cudu"

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Komentarze (10):

 • trz1971 Zgłoś
  Absurdalny artykuł. Brakuje tęczowej lewicowej flagi..
  • speed01 Zgłoś
   Absurdem to jest ten artykulik kompletnego dyletanta.
   • Zbyszek Lizur Zgłoś
    @Szarold: tys chyba nigdy nie bol na slonsku jakie zanieczyszczenie luftu tu je czysci niz w krakowie a co do kiboli to zodyn cie na trybuny nie cisnie siec w chałpie pacz na tvp pis i wara
    Czytaj całość
    od tych co chcom zyc jo nie je ryl ale komu je na rynka uwalynie kopaln ze zodym tego głosno nie powie ale jak do mie jak to je mozliwe ze jest naroz 600 chopa zarazonych w jednym momyncie jak na grubie robi sie na zmiany i brygady tam ponad polowa chopa wogóle sie nie zno no chyba ze z gymby Jadymy durs
    Wszystkie komentarze (10)

    Komentarze (10)

    ×
    PRZEJDŹ NA WP.PL