Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Kamil Syprzak (z piłką)Newspix / Łukasz Laskowski / Na zdjęciu: Kamil Syprzak (z piłką)

Polacy wracają na wielką imprezę. Nowe zespoły podczas ME 2020

Marcin Górczyński
Marcin Górczyński
Rozszerzony format mistrzostw Europy szczypiornistów pozwolił awansować nie tylko Polakom, ale także absolutnym debiutantom. Trzy zespoły po raz pierwszy zagrają w tym turnieju.

Trzeba uczciwie przyznać, że Polacy wygrali awans na loterii. Kosowianie i Izraelczycy byli najłatwiejszymi rywalami do wylosowania i, choć Biało-Czerwoni sprawdzili wytrzymałość nerwową polskich kibiców), to uniknęli katastrofy, jakim byłaby nieobecność podczas ME 2020.

Trzeci turniej w roli widza mógłby ostatecznie pogrążyć polską piłkę ręczną, więc dobrze chociaż, że nasi szczypiorniści nie stracą kontaktu z europejską czołówką. Przecież w ostatnich latach opuścili już ME 2018 i MŚ 2019. 

Włosi mogli czuć się finalistami ME

Po zwycięstwie 26:23 z Izraelem Polacy zajęli drugie miejsce w swojej grupie i będą czekać na rywali w czempionacie. Jeszcze większa radość w krajach europejskiej drugiej ligi. Portugalczycy po raz pierwszy od 2006 roku dobili się do ME, Dainis Kristopans zapewnił Łotyszom premierowy awans. To samo tyczy się Holendrów, którzy zagrają w wielkiej imprezie dopiero po raz drugi w historii. Poprzednio... 58 lat temu. 

ZOBACZ WIDEO Liga Mistrzów. PGE VIVE - FC Barcelona. Bertus Servaas: Byliśmy daleko. Rywal był lepszy

Wynik ponad stan zrobili Bośniacy. Ich federacja jest bardzo zadłużona, kilka miesięcy temu reprezentacji groziło wykluczenie z eliminacji, jeśli spraw nie uda się wyprostować. Problemy nadal są (i to ogromne), ale Marko Panić, Nikola Prce i spółka dokonali historycznego wyczynu, w styczniu 2020 roku wystąpią na austriackich, norweskich bądź szwedzkich parkietach.

Andy Schmid, jeśli zdrowie pozwoli, doczeka się udziału w ME. Lider Szwajcarów, jeden z najlepszych zawodników na świecie, poprowadził ich do pierwszego awansu do 2006 roku. Niemoc przerwali Ukraińcy, ostatni raz grający w ME w 2010 roku. 

W ME 2020 wezmą udział 24 reprezentacje.

Uczestnicy ME 2020: Hiszpania (obrońca tytułu), Austria, Szwecja, Norwegia (gospodarze), Niemcy, Polska, Słowenia, Chorwacja, Północna Macedonia, Węgry, Dania, Łotwa, Portugalia, Francja, Rosja, Czechy, Białoruś, Szwajcaria, Islandia, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina, Serbia, Holandia, Ukraina.

Awans którego zespołu jest najbardziej niespodziewany?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (0):

Komentarze (0)

PRZEJDŹ NA WP.PL