Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Damian Drobik podczas obchodów 100-lecia ZPRPWP SportoweFakty / Krzysztof Betnerowicz / Na zdjęciu: Damian Drobik podczas obchodów 100-lecia ZPRP

ZPRP broni projektu szkolenia młodzieży. "W relatywnie krótkim czasie mamy wymierne rezultaty"

Marcin Górczyński
Marcin Górczyński
- Ośrodki Szkolenia już dają wymierne efekty - twierdzi dyrektor sportowy ZPRP, Damian Drobik. Niejednokrotnie krytykowany program ma zapewnić dopływ talentów do krajowej piłki ręcznej.

Po wielu próbach udało nam się skontaktować z dyrektorem sportowym ZPRP. Damian Drobik zdecydował się mailowo odpowiedzieć na nasze pytania o szkolenie najmłodszych szczypiornistów i odeprzeć zarzuty krytyków, szczególnie dotyczących jakości programu. 

ZOBACZ: Niespodziewanie szybka zmiana trenera w Vardarze

Jednym z najczęściej podnoszonych problemów była niewielka efektywność ośrodków. Zapytaliśmy o weryfikacje działań i nowe kierownictwo projektu. Dyrektor sportowy ZPRP potwierdził, że Jerzego Cieplińskiego zastąpi trener Siódemki Miedzi Legnica, Paweł Wita. Jednocześnie udzielił wyczerpującej odpowiedzi w kwestii projektu:

- OSPR działa od września 2015 roku. To jest stosunkowo krótki czas. Dla porównania: podobne szkolenie organizowane w siatkówce istnieje 2 razy dłuższy czas i ma dwukrotnie większe finansowanie niż to, które prowadzimy obecnie w piłce ręcznej. By uzyskać pożądany efekt sportowy, zawodników szkoli się od 8 do 12 lat. Aby zatem można było oceniać efektywność takich projektów, należy dać im czas. W tym konkretnym przypadku mowa jest o dwóch lub nawet trzech dodatkowych okresach, od których OSPR uruchomiono. W relatywnie niedługim czasie udało nam się osiągnąć wymierne rezultaty.

ZOBACZ WIDEO Karol Bielecki: Więcej w karierze przegrałem niż wygrałem [cała rozmowa]

- Celem szkolenia programowego w ramach OSPR jest kształtowanie sprawności motorycznej, równolegle z rozwojem umiejętności technicznych. Zadanie taktyczne zawodnicy i zawodniczki mają realizować wyłącznie w klubach sportowych i podczas godzin przeznaczonych na szkolenie klubowe. Mówimy oczywiście o tym samym okresie i etapie szkolenia, gdyż uczniowie szkoleni są równolegle w OSPR i w klubach piłki ręcznej.Projekt OSPR ze swoimi zasobami kadrowymi jest jednym z kluczowych elementów centralnego systemu szkolenia sportowego piłki ręcznej na poziomie od IV klasy szkoły podstawowej do szkoły średniej. OSPR poprzedzony jest programem "Gramy w ręczną", obejmującym promocję i szkolenie podstaw piłki ręcznej na zasadzie organizację gier i zabaw ruchowych dedykowanych dla dzieci szkół podstawowych klas I-III. Całość centralnego szkolenia młodzieżowego zamykają Szkoły Mistrzostwa Sportowego ZPRP, do którego docelowo mają trafiać dzieci i młodzież z tych dwóch programów.Taki model został również wyznaczony przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, który jest przecież głównym, obok samorządów, fundatorem i nadzorcą tych projektów oraz całego procesu szkolenia.

ZOBACZ: VIVE na razie bez Karacicia

- Jednym z elementów weryfikacji efektów działalności OSPR jest przepływ dzieci i młodzieży z tego właśnie projektu do SMS-ów, gdzie jak pokazują dane statystyczne, trafia coraz więcej młodzieży szkolonej w OSPR w stosunku do tej szkolonej tylko w klubach. Ten proces monitorujemy i np. w ostatnio zorganizowanych centralnych egzaminach i naborach do wszystkich SMS-ów ZPRP wzięło udział ponad 50 proc. kandydatów wywodzącej się bezpośrednio z OSPR. To najlepszy wynik w całej historii OSPR i SMS. Młodzież wywodząca się z OSPR pod tym względem skutecznie konkuruje z młodzieżą szkoloną w klubach. Coraz częściej pokolenie OSPR jest lepiej wyszkolone pod względami przygotowania motorycznego, technicznego czy mentalnościowego. Ciągłym kryterium weryfikującym efekty działań realizowanych w OSPR jest permanentny monitoring młodych adeptów piłki ręcznej. Testy przeprowadzane są w każdym roku szkolenia, pokazują stały progres osiąganych rezultatów przez młodzież OSPR, której w obecnym czasie panujących i wszechobecnych atrakcji wynikających z rozwoju urządzeń technologicznych i internetu, ciężko jest przecież przekonywać do uprawiania jakiegokolwiek sportu, a już na pewno do zdrowego i higienicznego trybu życia, systematycznego treningu i osiągania coraz to lepszych rezultatów, które wymagają poświęceń i dyscypliny.

- Kolejnym kluczowym efektem działań OSPR jest również ciągła edukacja szkoleniowców i osób pracujących na co dzień z dziećmi i młodzieżą. Bez inwestycji w trenerów niemożliwe byłoby właściwe szkolenie piłki ręcznej w OSPR i osiąganie lepszych rezultatów. Zauważalne jest już od jakiegoś czasu to, że wśród kadry szkoleniowej OSPR wybijają się wyróżniające jednostki. których praca mierzona ilością młodzieży trafiającej do SMS, kadr narodowych, Superligi czy 1 ligi jest większa niż innych osób.

- Projekt OSPR jest w pełni zdigitalizowanym działaniem, pozwalającym na efektywną komunikację i przekazywanie treści szkoleniowych na odległość. Posiada własne kanały promocji projektowej oraz piłki ręcznej dzieci i młodzieży, która to promocja jest również kryterium efektywności wspomagającej cały projekt. Tutaj osiągamy lepsze wyniki od siatkówki czy koszykówki odpowiednio o 40 i 60 proc., które to dyscypliny mają podobne projekty "SOS" czy "SMOK". Docieramy do znacznie większej ilości osób w Polsce z promocją piłki ręcznej dzieci i młodzieży. OSPR od miesiąca współpracuje formalnie z Wojewódzkimi Związkami Piłki Ręcznej w Polsce w zakresie wspólnego szkolenia w zakresie tzw. Szkółek Wojewódzkich. Do tej pory tego nie było. Szkółki piłki ręcznej organizowane przez Okręgi pomagają efektywnie przygotować młodzież i kadry wojewódzkie, które kiedyś obok klubowej, były główną siłą szkolenia młodzieżowego w Polsce, do najważniejszej imprezy mistrzowskiej jaką jest Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży. 

- Zdefiniowaliśmy "talent sportowy w piłce ręcznej" i tak wychwycone, przy przystąpieniu do szkolenia w OSPR dziecko, zostanie objęte stałym monitoringiem jego rozwoju. Mówimy tutaj oczywiście o większej indywidualizacji w rozwijaniu poszczególnych umiejętności. Będziemy szczególnie śledzić rozwój tych talentów, nie zaniedbując rzecz jasna rozwoju pozostałych dzieci i młodzieży. Te talenty mają trafiać do SMS i stawać się reprezentantami Polski w piłce ręcznej. W tym obszarze kluczowe są osoby bezpośrednio prowadzące i szkolące talent sportowy na co dzień oraz nowa osoba Koordynatora krajowego - Pawła Wity, na barkach którego między innymi to zadanie zostało postawione - komentuje Drobik. 

Poprosiliśmy też o komentarz do słabych wyników polskich juniorów na tle rówieśników z Europy i ewentualne modyfikacje działań. Niedawno kadra rocznika 2002 zajęła dopiero 15. miejsce podczas Otwartych Mistrzostw Europy, co było jednym z powodem zwolnienia selekcjonera Mariusza Jurasika. 

Drobik: - Podczas ostatniego posiedzenia Rady Trenerów dokonano analizy efektów pracy szkoleniowca oraz prowadzonej przez niego reprezentacji od czasu objęcia funkcji trenera tego rocznika. Osiągnięte wyniki sportowe, szczególnie te uzyskane na Otwartych Mistrzostwach Europy, czyli 15 miejsce z powodów oczywistych, nie uzyskały uznania i podjęto decyzję o zmianie na tym stanowisku.

- Celem OSPR nie jest bezpośrednia rywalizacja sportowa. Taki "wyścig" ma miejsce w lidze i rozgrywkach klubowych. Głównym celem szkolenia młodzieży na etapie OSPR jest rozwój ich talentów technicznych, motorycznych i mentalnych, czyli szerokie szkolenie, które potrzebuje czasu, konsekwencji i spokoju. Dopiero w okresie późniejszym młodzież przystępuje do rywalizacji.Wygrywanie spotkań za wszelką cenę jako kryterium oceny nie są głównymi zadaniami OSPR nie oznacza, iż młodzież szkolona w OSPR w tej rywalizacji przegrywa. W coraz bardziej znaczącym zakresie młodzież z OSPR wypada na tle rówieśników zadowalająco. Niektórzy zawodnicy, tacy jak Olejniczak czy Adamczyk już zaliczyli swoje debiuty w reprezentacji Polski seniorów. Inne talenty piłki ręcznej szkolone w OSPR znalazły już swoje miejsce w polskiej Superlidze, są nimi: Damian Didyk, Kacper Mchawrab, Wojciech Hajnos, Michał Scisłowicz, Szymon Działakiewicz czy Wojciech Dadej.

- Dla oglądu sytuacji przytoczę statystyki, które ukazują tendencja wzrostową ilości osób szkolonych w OSPR i zajmujących coraz szersze miejsce w młodzieżowych kadrach narodowych: Chłopcy w kategoriach senior A/senior B/junior/junior młodszy - mamy powołanych 77 zawodników, z czego 38 jest lub było szkolonych w OSPR. Dziewczęta w kategoriach senior B/junior/juniorki młodsze - powołanych 81 zawodniczek, z czego 42 jest lub było szkolonych w OSPR.

Czy zgadzasz się, że Ośrodki Szkolenia Piłki Ręcznej spełniają swoją rolę?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (14):

 • tezkibic Zgłoś
  z grupą OSPR.Zazwyczaj są to zawodnicy ktorzy nie mieszczą sie do pierwszego zespołu lub trenerzy zamieniają sie grupami aby nie funkcjonowało to samo nazwisko trenera z tą samą grupą
  Czytaj całość
  w tym samym dniu i o tej samej godzinie na zajeciach szkolnych, klubowych i OSPRu. Na zajęcia OSPR nie ma miejsca na hali a jeśli jest są to zawodnicy klubowi.Na tzw.konsultacje zjeźdźają sie przróźni zwodnicy ,czsami innych dyscyplin.Są to spotkania towarzyskie dla zawonikow i trenerów.
  • tezkibic Zgłoś
   OSPR y to fikcja.Optymizm p.Drobika jest niczym nie potwierdzony.Zawodnicy ,których wymienił szkolili sie przede wszystkiem w klubach przez trenra ktory go wcześniej
   Czytaj całość
   wyselekcjonował.Wyszkoleni juz zawodnicy zaliczyli pare treninhow cz konsultacji w utworzonych OSPR.W praktyce jest tak ze wyselekcjonowane juz grupy mlodzikow czy juniorow mł.i grających w ligach prowadzi za liniami boiska z
   • Funky Koval Zgłoś
    Jak można zatem policzyć - skoro OSPR wystartował w 2015 i faktycznie jest tak że szkoli się szczypiornistę min 8 lat to na 2023 powinniśmy mieć efekty. skoro siatkówka wystartowała w
    Czytaj całość
    2011 /jak można wywnioskować/ no to fakt - efekty już widać. trochę późno OSPR y zatem uruchomiono, ale cóż. Dajmy na to, że czekamy. kiedyś to musi zaskoczyć. Wierzę...
    Wszystkie komentarze (14)

    Komentarze (14)

    ×
     Wszystkie komentarze (14)
     PRZEJDŹ NA WP.PL