Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Michał KubiakWP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: Michał Kubiak

Liga Narodów. Iran - Polska. Przed meczem odczytano list z przeprosinami za słowa Michała Kubiaka

Grzegorz Wojnarowski
Grzegorz Wojnarowski
Przed meczem Ligi Narodów Iran - Polska publicznie odczytano list z przeprosinami za słowa Michała Kubiaka. Sygnatariuszem listu był jednak nie sam siatkarz, jak rekomendowała FIVB, a prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Jacek Kasprzyk.

Pismo wysłane do prezesa irańskiej federacji siatkarskiej Afshina Davariego zostało odczytane przez spikera zawodów w Ghadir Arena w Urmii kilkadziesiąt minut przed rozpoczęciem spotkania, gdy oba zespoły się rozgrzewały.

Na trybunach było już wówczas sporo kibiców, jednak oceniając na podstawie nagrania zamieszczonego w serwisie internetowym Varzesh3.com, nie było oni przesadnie zainteresowani treścią listu, a skupiali się raczej na popisach swoich graczy w czasie rozgrzewki na siatce.

Przeciwnikiem odczytywania listu przed meczem był trener reprezentacji Polski Vital Heynen. - Odczytanie listu przed meczem rozproszy polskich i irańskich siatkarzy, dwóch fantastycznych krajów. Liczę, że polska federacja przychyli się do mojej opinii i nie będzie czytania listu. W najbliższej przyszłości porozmawiamy o tej sprawie - powiedział szkoleniowiec kadry Polski w wywiadzie dla irańskiej agencji Tasnim News z 12 czerwca.

ZOBACZ WIDEO Mateusz Bieniek wychwala Wilfredo Leona. "Super chłopak"

Czytaj także:
- Owacja i przyjazne gesty. Tak irańscy kibice pożegnali polskich siatkarzy
- Sędziowie meczu Iran - Polska mylili się na potęgę. "Litości panowie"

Treść listu prezesa Jacka Kasprzyka do Afshina Davariego:

"Szanowny Panie Prezesie,

w związku z ostatnimi bardzo niefortunnymi i całkowicie nieodpowiednimi komentarzami na temat narodu irańskiego, wypowiedzianymi w mediach przez Michała Kubiaka - kapitana reprezentacji Polski, Polski Związek Piłki Siatkowej chciałby wyrazić głęboki żal z powodu tego incydentu, którego Polski Związek Piłki Siatkowej nie był świadomy, ani w żaden sposób go nie popiera.

Czując głęboką przykrość z powodu tego, co powiedział Michał Kubiak, proszę mieć pewność, że Polski Związek Piłki Siatkowej, jako podmiot sportowy i podążający za olimpijskimi wartościami, które głosił Pierre de Coubertain, stawia szacunek dla ludzkiej godności i tożsamości narodowej na równi dla wszystkich swoich międzynarodowych partnerów, a Irańska Federacja Piłki Siatkowej jest jednym z nich.

Po tym niedopuszczalnym zachowaniu jednego z naszych sportowców, Polski Związek Piłki Siatkowej podjął surowe kroki przeciwko nieuprzejmości, niekulturalności i lekkomyślności Michała Kubiaka. Został on oficjalnie upomniany przez Polski Związek Piłki Siatkowej oraz Komisję Dyscyplinarną Federacji. Ponadto został zawieszony na sześć kolejnych spotkań reprezentacji narodowej i ukarany grzywną.

Żałując szczerze tego incydentu, proszę pozwolić mi zapewnić, że Polski Związek Piłki Siatkowej podejmie wszelkie możliwe i koniecznie kroki, aby uniknąć takich sytuacji. Mamy nadzieję, że w niedługim czasie uda nam się odzyskać dobre stosunki, które łączyły nasze federacje przez lata i przeszłość ich nie zasłoni.

Polski Związek Piłki Siatkowej korzystając z okazji, chciałby przekazać Irańskiej Federacji Piłki Siatkowej gwarancję najwyższego poważania.

Z poważaniem,
Jacek Kasprzyk
Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej"

Mecz Iran - Polska w Urmii zakończył się zwycięstwem gospodarzy 3:2. Polscy siatkarze zostali przez miejscową publiczność przyjęci zaskakująco ciepło. Obyło się bez aktów wrogości, można nawet powiedzieć, że irańscy fani odnosili się do Biało-Czerwonych ze sporą sympatią.

Michał Kubiak za przykre słowa skierowane pod adresem narodu irańskiego w "Prawdzie Siatki", internetowym programie dziennikarzy Polsatu Sport Jerzego Mielewskiego i Marcina Lepy, został ukarany dyskwalifikacją na sześć spotkań. Międzynarodowa Federacja Siatkarska zaakceptowała tę karę. Zarekomendowała, by Kubiak napisał list z przeprosinami, jednak jak już zostało wspomniane, zamiast siatkarza zrobił to prezes PZPS.

Czy to Michał Kubiak powinien być autorem listu odczytanego przed meczem Iran - Polska?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (8):

 • Johnydegun21 Zgłoś
  Kubiak nic takiego nie powiedzial, zeby trzeba bylo czytac taki list na forum calego swiata. Nie macie za krzty dumy ! Wstyd !
  • atenaneta Zgłoś
   Pan prezes PZPS przeprosił a Irańczycy w rewanżu jachali 3km dwie godziny "fajna wymiana"
   • kibic Polski Zgłoś
    Kubiak powiedział to co chciał powiedzieć, miał do tego prawo i miał ku temu podstawy (niestety). Był prowokowany, obrażany, obrażano także jego rodzinę. Nie musi ich lubić i tyle.
    Czytaj całość
    Wydał też oświadczenie, w którym wyjaśnił do kogo kierował swoje słowa i przeprosił tych, którzy poczuli się urażeni bo źle zrozumieli to co powiedział. Na końcu tego oświadczenia wyraźnie zaznaczył, że zdania nie zmienia. Kropka.
    Wszystkie komentarze (8)

    Komentarze (8)

    PRZEJDŹ NA WP.PL