Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Wilfredo Leon Newspix / Łukasz Krajewski/FOKUSMEDIA.COM.PL / Na zdjęciu: Wilfredo Leon

Wilfredo Leon: Obiecuję, że zostawię całe swoje serce, grając dla Polski

Jacek Pawłowski
Jacek Pawłowski
24 lipca 2019 roku to wyjątkowa data dla Wilfredo Leona. Tego dnia, 25-latek stał się bowiem pełnoprawnym reprezentantem Polski. - Obiecuję, że zostawię serce w każdym meczu, w którym będę reprezentował swoją nową ojczyznę - napisał Leon.

Po wielu latach Wilfredo Leon doczekał się w końcu momentu, kiedy jako pełnoprawny członek reprezentacji Polski siatkarzy, mógł dołączyć do drużyny dwukrotnych mistrzów świata. 24 lipca 2019 roku zakończył się bowiem okres obowiązkowej, dwuletniej karencji, wymaganej przepisami FIVB dla uprawomocnienia się decyzji o zmianie obywatelstwa sportowego. Tym samym, były reprezentant Kuby, zyskał możliwość występowania w oficjalnych meczach i turniejach z udziałem Biało-Czerwonych.

- Oto 24 lipca 2019 r., czyli dzień, od kiedy mogę oficjalnie reprezentować Polskę. Wielkie podziękowania dla wszystkich ludzi, którzy mi to umożliwili. Bardzo cieszą mnie wszelkie pozytywne reakcje, które do mnie dotarły od osób, które czekały na ten dzień tak samo, jak ja. Mogę wam obiecać, że zostawię całe swoje serce na boisku, grając dla kraju, w którym znalazłem swój nowy dom - napisał na swoim facebookowym profilu 25-letni przyjmujący.

Jeden z najlepszych siatkarzy świata nigdy nie ukrywał, że po ucieczce z Kuby swoją przyszłość wiąże właśnie z Polską. W swoich szeregach utalentowanego przyjmującego chętnie widziały między innymi reprezentacje Turcji i Rosji. Sam zainteresowany od początku podkreślał, że jedyną opcją w przypadku zmiany obywatelstwa jest dla niego gra w barwach kadry Polski.

ZOBACZ WIDEO Mateusz Bieniek wychwala Wilfredo Leona. "Super chłopak"

Tak wyglądała droga Wilfredo Leona do reprezentacji Polski (kalendarium)

- Gra dla pieniędzy i gra sercem to dwie różne sprawy. Reprezentując Rosję, grałbym tylko dla kasy. Od razu odpowiedziałem: to tak nie działa, nie ma tematu. Kadra to coś więcej niż pieniądze. Jeśli nie Kuba, to tylko Polska - powiedział Wilfredo Leon w niedawnym wywiadzie udzielonym dla naszego portalu.

Leon otrzymał polskie obywatelstwo z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego 14 lipca 2015 roku.  Dwa miesiące później zawodnik złożył odpowiednie dokumenty do Polskiego Związku Piłki Siatkowej i zarząd federacji wyraził zgodę na rozpoczęcie procedury zmiany federacji macierzystej z kubańskiej na polską (w którą wliczało się odbycie dwuletniej karencji na występy reprezentacyjne). Proces ten wydłużył się z racji opieszałości strony kubańskiej, która nie chciała wyrazić swojej oficjalnej zgody na zmianę "paszportu sportowego" Leona. Upragniony dokument przedstawiciele Kubańskiej Federacji przesłali do siedziby FIVB w lipcu 2017 roku. Dwa lata później, uprawomocniła się zgoda na występy Wilfredo Leona w barwach reprezentacji Polski.

"Kadra to więcej niż pieniądze". Od środy Wilfredo Leon może grać w reprezentacji Polski

Czy jesteś zwolennikiem występów Wilfredo Leona w barwach reprezentacji Polski?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (12):

Wszystkie komentarze (12)

Komentarze (12)

×
    Wszystkie komentarze (12)
    PRZEJDŹ NA WP.PL