WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Getty Images / Alexander Hassenstein / Na zdjęciu: Werner Schuster

Werner Schuster podjął decyzję w sprawie przyszłości trenerskiej. To nie jest dobra informacja dla polskich skoków!

Szymon Łożyński
Szymon Łożyński
Sezon 2018/2019 jest ostatnim dla Wernera Schustera w roli trenera niemieckich skoczków. O swojej decyzji poinformował sam szkoleniowiec na konferencji prasowej w Oberstdorfie. Jednym z głównych kandydatów do jego zastąpienia jest Stefan Horngacher.

- Ostatnie 11 lat było dla mnie bardzo intensywnym czasem. Nadszedł zatem moment, żeby przekazać drużynę, będącą w bardzo dobrym stanie, komuś innemu - powiedział w czwartek Werner Schuster.

Na tej samej konferencji prasowej Austriak nie wykluczył, że dalej będzie pracował dla niemieckich skoków, ale już w innej roli. Myśli także o pracy szkoleniowej w ojczyźnie, albo po prostu o odpoczynku od pracy trenerskiej. Po wielu latach pracy poza domem żona, a przede wszystkim dzieci trenera bardzo narzekają na brak ojca w domu. - W okresie zimowym znają mnie tak naprawdę tylko z telewizji - mówił niedawno Austriak.

Szefowie niemieckiego związku chcieli przekonać Schustera, by ten prowadził kadrę jeszcze co najmniej do 2021 roku, gdy w Oberstdorfie odbędą się mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym. Nic z tego. Austriak zdecydował się odejść.

Na razie nie jest znane oficjalnie nazwisko szkoleniowca, który zastąpi Schustera. Niestety dla polskich kibiców, według niemieckich mediów, najpoważniejszym kandydatem do zastąpienia Austriaka jest jego rodak Stefan Horngacher, który od 2016 roku jest szkoleniowcem polskich skoczków. Zanim jednak rozpoczął pracę z Biało-Czerwonymi 49-latek przez 5 lat był jednym z asystentów Schustera w niemieckiej kadrze. 

Zobacz także: po decyzji Schustera głos zabrał Apoloniusz Tajner. Prezes PZN zdradził kiedy rozmowy ze Stefanem Horngacherem

Po wielu sukcesach osiągniętych z polskimi skoczkami, nasi zachodni sąsiedzi na pewno będą chcieli przekonać Horngachera do podpisaniu kontraktu z ich federacją. Tym bardziej, że Austriak jest związany z Polskim Związkiem Narciarskie na razie tylko do końca sezonu 2018/2019. 

Schuster niemiecką kadrę objął w 2008 roku. Przez 11 lat pracy z tamtejszą reprezentacją osiągnął wiele sukcesów. Największym było doprowadzenie niemieckiej drużyny do złota na igrzyskach olimpijskich w Soczi. Indywidualnie Schuster poprowadził do wielkich sukcesów przede wszystkim Andreasa Wellingera i Severina Freunda. Pierwszy wymieniony wywalczył m. in. mistrzostwo olimpijskie i wicemistrzostwo świata. Z kolei Freund zdobył złoty medal na MŚ i wygrał klasyfikację generalną PŚ. 

Zobacz także: Daniel Andre Tande wraca do PŚ. Jak nie w Oberstdorfie, to gdzie?

ZOBACZ WIDEO Prezes PKN Orlen uspokaja kibiców. "Nie wycofamy się ze sponsoringu sportu"Oglądaj Letnie Grand Prix w Zakopanem na żywo w WP Pilot. Kliknij tutaj!

Co, twoim zdaniem, zrobi Stefan Horngacher po sezonie 2018/2019?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (3):

    PRZEJDŹ NA WP.PL