Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Janusz ForteckiPAP / Tadeusz Olszewski / Na zdjęciu: Janusz Fortecki

Skoki narciarskie. Puchar Świata. Janusz Fortecki nie żyje. Był trenerem Wojciecha Fortuny

Szymon Łożyński
Szymon Łożyński
Smutne informacje przekazał WP SportoweFakty Wojciech Fortuna. W wieku 87 lat zmarł Janusz Fortecki, były skoczek narciarski, a później pierwszy trener polskich skoczków w historii! W Sapporo jego podopieczny Wojciech Fortuna wywalczył złoto igrzysk.

- To wielka strata. Był znakomitym trenerem. Wychował niejedno pokolenie polskich skoczków. Wpisał się w historię polskiego sportu. Będę o nim pamiętał zawsze. Chciałbym też złożyć szczere kondolencje najbliższej rodzinie trenera, jego żonie Zofii i córce Magdalenie - powiedział dla WP SportoweFakty Wojciech Fortuna.

Po II Wojnie Światowej Janusz Fortecki należał do najlepszych dziesięciu polskich skoczków. Na akademickich mistrzostwach świata wywalczył dwa brązowe medale. 

W 1969 roku został pierwszym w historii trenerem polskiej reprezentacji w skokach narciarskich. Pierwszym dużym sukcesem jego podopiecznych był brąz Stanisława Gąsienicy-Daniela na mistrzostwach świata w 1970 roku. Później walczył o to, aby jego podopieczny, Wojciech Fortuna, poleciał na igrzyska olimpijskie do Sapporo w 1972 roku.

Ostatecznie działacze zgodzili się i w Japonii zawodnik Janusza Forteckiego osiągnął życiowy sukces dla siebie i dla trenera. Na Okurayamie Wojciech Fortuna zdobył złoty medal i został pierwszym polskim zimowym mistrzem olimpijskim. Ten tytuł oznaczał również dla Fortuny mistrzostwo świata.

Po kolejnych igrzyskach olimpijskich, tym razem w 1976 roku w Innsbrucku, Janusz Fortecki złożył rezygnację z dalszego prowadzenia kadry.

Komentarze (1):

Komentarze (1)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL