Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Marieke VervoortGetty Images / Francois Nel / Na zdjęciu: Marieke Vervoort

Marieke Vervoort nie żyje. Poddała się eutanazji

Dawid Borek
Dawid Borek
Zmarła Marieke Vervoort. Paraolimpijka poddała się eutanazji. Belgijka cierpiała na nieuleczalną zwyrodnieniową chorobę mięśni.

Marieke Vervoort specjalizowała się w wyścigach na wózkach. Podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie w 2012 roku zdobyła srebrny medal w wyścigu na dystansie 200 m i złoty w wyścigu na 100 m. Cztery lata później, w Rio de Janeiro, wywalczyła srebro na 400 m i brąz na 100 m.

Belgijka cierpiała na nieuleczalną zwyrodnieniową chorobę mięśni. Nie ukrywała, że rozważa legalną w jej ojczyźnie eutanazję. W 2008 podpisała stosowne dokumenty, a we wtorkowy wieczór przeprowadzono procedurę.

- Naprawdę się boję, ale papiery na eutanazję dają mi dużo spokoju. Wiem, że gdy będę miała dość, mam te dokumenty. Gdyby nie one, popełniłabym samobójstwo - mówiła kilka lat temu.

Choroba Vervoort powodowała ciągły ból, drgawki, paraliż w nogach. Paraolimpijka ​​ledwo mogła spać.

- Czuję się bardzo, bardzo źle. Dostaję ataku epileptycznego, płaczę, krzyczę z powodu bólu. Potrzebuję wielu środków przeciwbólowych. Dla mnie sport, wyścigi na wózku inwalidzkim, to rodzaj leku - tłumaczyła w 2016 roku.

Marieke Vervoort miała 40 lat.

na Facebooku.

Komentarze (7):

Wszystkie komentarze (7)

Komentarze (7)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL