WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Getty Images / Matthew Stockman / Na zdjęciu: Iga Świątek

Iga Świątek przekroczyła magiczną granicę. Będzie 10. Polką w Top 100 rankingu WTA

Rafał Smoliński
Rafał Smoliński
Świetna gra Igi Świątek i wyniki osiągane w Lugano będą miały wpływ na pozycję Polki w światowym zestawieniu. Zdolna warszawianka nie tylko zadebiutuje w Top 100, ale i zagra w głównej drabince Rolanda Garrosa 2019.

W historii polskiego tenisa tylko dziesięć tenisistek było klasyfikowanych w Top 100 rankingu WTA. Jako pierwsza do tego grona zakwalifikowała się jeszcze w latach 80. XX wieku Iwona Kuczyńska, która w 1987 roku dotarła do 64. pozycji.

Następną Polką w najlepszej setce była Katarzyna Nowak, była 47. tenisistka świata. Jako następne do tego grona dostały się Aleksandra Olsza, która najwyżej dotarła do 72. miejsca, oraz Magdalena Grzybowska, pierwsza w historii Polka w Top 30.

Piątą naszą reprezentantką w najlepszej setce była Marta Domachowska, która w kwietniu 2006 roku była klasyfikowana na 37. pozycji. Kilka miesięcy później w gronie tym zadebiutowała Agnieszka Radwańska. Krakowianka to najlepsza polska tenisistka wszech czasów.

ZOBACZ WIDEO "Druga połowa" #6. Liga Mistrzów, "TurboGrosik" w formie, strajk trenerów i piękne historie Lewandowskiego oraz Piątka

Trzy lata później w ślady Radwańskiej poszła jej młodsza siostra Urszula, która w sezonie 2010 wypadła na dłuższy czas z Top 100 z powodu kontuzji. W 2012 roku obie siostry zanotowały najlepsze wyniki w karierze: Agnieszka została po Wimbledonie wiceliderką rankingu, zaś Urszula awansowała w październiku na 29. pozycję.

Katarzyna Piter została ósmą Polką w historii i czwartą w XXI stuleciu, która znalazła się w gronie 100 najlepszych tenisistek świata. Pochodząca z Poznania zawodniczka była najwyżej klasyfikowana na 95. miejscu. 13 kwietnia 2015 roku jako dziewiąta Polka znalazła się w Top 100 Magda Linette.

Niemal równo cztery lata po poznaniance do pierwszej setki zawitała Iga Świątek. Warszawianka została tym samym 10. Polką, która znalazła się w tym gronie. W poniedziałkowym notowaniu rankingu WTA 17-latka powinna także wyprzedzić Linette na pozycji pierwszej rakiety kraju.

Najwyżej klasyfikowane polskie tenisistki w historii rankingu WTA:

MZawodniczkaDebiut w Top 100Najwyższa pozycjaData
1Agnieszka Radwańska11.09.2006209.07.2012
2Urszula Radwańska23.03.20092908.10.2012
3Magdalena Grzybowska09.10.19953010.08.1998
4Marta Domachowska27.09.20043703.04.2006
5Katarzyna Nowak19.12.19944711.09.1995
6Magda Linette13.04.20155512.02.2018
7Iwona Kuczyńska28.09.19876412.10.1987
8Aleksandra Olsza09.09.19967230.09.1996
9Iga Świątek15.04.201988*15.04.2019
10Katarzyna Piter24.02.20149512.05.2014

* Ranking prognozowany

Zobacz także:
Iga Świątek powalczy o pierwszy tytuł WTA. "Czuję się wspaniale"
Magdalena Grzybowska wróży karierę Idze Świątek

Czy Iga Świątek awansuje w 2019 roku do Top 50?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (2):

    PRZEJDŹ NA WP.PL