Najnowsze Wyniki/Kalendarz
reprezentacja Polski w PjongczanguGetty Images / Ronald Martinez / Na zdjęciu: reprezentacja Polski w Pjongczangu

55 mln dolarów amerykańskich zysku. Komercyjny sukces ZIO w Pjongczangu

Piotr Bobakowski
Piotr Bobakowski
Gospodarz Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pjongczang 2018 r. oficjalnie podał, że wygenerował nadwyżkę w wysokości co najmniej 55 mln dol. amerykańskich (47,8 miliona euro). MKOl chce wykorzystać dobrą wiadomość.

Zimowe igrzyska olimpijskie mają zdecydowanie mniejszą wartość marketingową niż letnie. Okazuje się jednak, że nawet na ZIO można nieźle zarobić. Korea Południowa, gospodarz tegorocznych igrzysk w Pjongczangu, pochwaliła się bowiem zyskiem minimalnym na poziomie kwoty 55 mln dol. amerykańskich (47,8 miliona euro).

- Stało się to możliwe po serii cięć dokonanych w kontekście tzw. Agendy 2020 Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego - powiedział mediom Lee Hee Beom, przewodniczący komitetu organizacyjnego Pjongczang 2018.


MKOl zdaje sobie sprawę z tego, że ogromne obciążenia finansowe, które generuje organizacja ZIO, zniechęcają kraje do zgłaszania swoich kandydatur. Dla przykładu, Korea Płd. wydała na zimowe igrzyska łącznie ok. 13 mld dol. Z tego powodu jakiś czas temu wprowadzono w życie Agendę 2020, która zakłada m.in. obniżenie kosztów reklam, budowę mniejszych ośrodki transmisyjnych, a także większe wykorzystywanie istniejącej już infrastruktury.

Komercyjny sukces igrzysk w Korei Płd. z pewnością zostanie wykorzystany przez MKOl do promocji ZIO, które w ostatnich latach z powodu bilansu zysków i strat mocno straciły na popularności.

Przypomnijmy, że za cztery lata zimowe igrzyska odbędą się w Pekinie (w dniach 4-20 lutego 2022 r.). Stolica Chin tym samym zostanie pierwszym miastem-organizatorem zarówno letnich, jak i zimowych igrzysk olimpijskich w historii sportu (letnie odbyły się w Pekinie w 2008 r.).

ZOBACZ WIDEO Sektor Gości 88. Janusz Gołąb: Znaleźliśmy się w pułapce na K2. To było ogromne zagrożenie

Komentarze (0):

Komentarze (0)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL