Najnowsze Wyniki/Kalendarz
WP SportoweFakty / Tomasz Kudala

Twierdza Częstochowa. Pierwszy taki sezon Włókniarza od 17 lat

Mateusz Makuch
Mateusz Makuch
Trzecia drużyna Nice Polskiej Ligi Żużlowej - Eko-Dir Włókniarz Częstochowa - doskonale radziła sobie w tym sezonie na własnym torze. Biało-zieloni wygrali wszystkie mecze na SGP Arenie Częstochowa. To ich pierwszy taki wyczyn od 1999 roku.

Zakończone rozgrywki Nice PLŻ dla Eko-Dir Włókniarza Częstochowa były pierwszymi po rocznej banicji, na jaką zesłano ten ośrodek w 2015 roku. Częstochowianie głośno wracali do ligowych startów, a bukmacherzy w tym zespole upatrywali faworyta do wygrania pierwszoligowej kampanii. Ostatecznie Lwy były trzecie. Sezon ten zapiszą jako szczególny w swojej historii nie tylko dlatego, że powrócili do ligowych zmagań.

Częstochowski Włókniarz był czołową drużyną w poprzedniej dekadzie w naszym kraju. Biało-zieloni awansowali na najwyższy szczebel rozgrywek w 2000 roku (wówczas powstała Ekstraliga). Po dwóch sezonach, kiedy to bronili się przed spadkiem, zaczęto piąć się w górę. W 2002 roku Lwy zajęły 4. miejsce a już sezon później w Częstochowie świętowano mistrzowski tytuł. Czwarty i jak na razie ostatni w historii tego klubu. Później jeszcze Włókniarz sięgał po cztery medale Drużynowych Mistrzostw Polski - 1 srebrny (2006) i trzy brązowe (2004, 2005, 2009).

W żadnym z tych najlepszych w ostatnich latach sezonów częstochowianie nie radzili sobie jednak tak dobrze na własnym torze, jak właśnie w zakończonych niedawno rozgrywkach Nice Polskiej Ligi Żużlowej. Oczywiście, nie bez znaczenia jest w tym przypadku poziom rozgrywek, ale wygranie wszystkich spotkań u siebie nigdy nie jest łatwą sztuką. W tym roku poza Eko-Dir Włókniarzem dokonały tego jeszcze tylko trzy inne drużyny: Get Well Toruń i MRGARDEN GKM Grudziądz w PGE Ekstralidze oraz Orzeł Łódź w Nice PLŻ. Statystyka tylko czterech niepokonanych zespołów na własnych stadionach na łącznie 19 występujących w polskich ligach pokazuje, jak trudno jest odnotować komplet wygranych na swoich włościach.

Najbliżej wywiezienia zwycięstwa z SGP Areny Częstochowa byli w tym sezonie właśnie zawodnicy łódzkiego Orła. Mecz ten, który odbył się 17 lipca, miał dwa oblicza. Na początku dominowali częstochowianie, którzy prowadzili już różnicą 14 punktów. W drugiej fazie tego starcia oddali jednak pole rywalom, którzy zniwelowali ich przewagę do dwóch "oczek" przed ostatnim wyścigiem. Ostatecznie Włókniarzowi wygraną uratował Nicolai Klindt, który zwyciężył w decydującej odsłonie. Padł rezultat 46:44.

ZOBACZ WIDEO: Brak możliwości awansu Lokomotivu pokazuje słabość dyscypliny

Po tej lipcowej rywalizacji z Orłem na częstochowskim obiekcie Włókniarz gościł jeszcze rzeszowską Stal, gdańskie Wybrzeże i pilską Polonię. Żadna z tych ekip nie przeszkodziła Lwom w odniesieniu wygranych, a jako że przed spotkaniem z łódzkim Orłem częstochowianie również nie doznali goryczy porażki na własnym torze, pozostali na nim niepokonani.

Po raz ostatni taka rzecz udała im się w 1999 roku, czyli 17 lat temu. Wówczas Włókniarz także ścigał się na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej (obowiązywał podział na I i II ligę). W tamtym czasie czołowymi postaciami biało-zielonych byli Mark Loram i Sławomir Drabik. W lidze liczącej 13 zespołów częstochowianie wygrali 20 meczów a przegrali jedynie 4 i z dorobkiem 40 punktów wywalczyli awans. Teraz przed Włókniarzem po sezonie bez przegranej na własnym torze znów rysuje się okazja do startów w Ekstralidze. Różnica jest jednak spora, bowiem tym razem częstochowianie mogą skorzystać na zaproszeniu od PZM. Wkrótce przekonamy się, czy Włókniarz je przyjmie.

Poniższa tabela przedstawia, ile porażek od 1999 roku w danych latach odnotowywał na swoim torze Włókniarz i które zajmował lokaty na zakończenie rozgrywek.

RokPoziom rozgrywekMiejsce w tabeliLiczba porażek u siebie
2000Ekstraliga63
2001Ekstraliga62
2002Ekstraliga44
2003Ekstraliga11
2004Ekstraliga32
2005Ekstraliga31
2006Ekstraliga22
2007Ekstraliga53
2008Ekstraliga42
2009Ekstraliga31
2010Ekstraliga74
2011Ekstraliga84
2012Ekstraliga84
2013Ekstraliga42
2014Ekstraliga75
2015---
2016Nice PLŻ30POLECAMY: Kup bilet na finał TAURON Speedway Euro Championship w Chorzowie

na Facebooku.

Komentarze (12):

 • darty Zgłoś
  unia dziw... derby blisko
  • sympatyk żu-żla Zgłoś
   Ciekawa jest opisana historia klubu Częstochowskiego.Temat bankructwa jak pisze w regulaminie dla klubu i stadionu jest karencja roczna nie tylko Częstochowa pauzowała nie jeden klub.Na
   Czytaj całość
   bankructwie w pierwszej kolejności tracą zawodnicy bo zarobionej kasy nie będą widzieć, Drudzy to fani gdyż nic nie zawinili i żużla w swoim mieście nie mają,Kto na tym najlepiej wyszedł ci co doprowadzili do bankructwa ,Gdzieś te pieniądze musiały zniknąć. Sponsor widzi jak sprawy mają obrót najczęściej rezygnuje z dalszego finansowania lub robią zebranie sprawozdawczo wyborcze i wyrzuca się nieudolnych ludzi zarządu.Bajzel jaki powstał w Ligach Polskich to sprawa p,Witkowskiego, zamiast awansować w sportowej rywalizacji mamy na koniec sezonu stolik zielony, Łotyszom zamknął Witkowski drogę awansu , P.Witold mądry człek powiedział nie interesuje go liga zielonego stolika oraz jak nie będzie miał sponsorów w obwodzie to ma pożyczkach bankowych daleko nie zajedzie słusznie. Przerabiają jeszcze nie,które kluby do dzisiaj tą lekcję,Według regulaminu teraz w kolejce jest Częstochowa .Na miejscu prezesa na wejście do ex ligi bym się na nadchodzący sezon nie pisał, Ledwie z dołka wyszedł z powrotem chce w niego wejść dobrowolnie , Nie ma takich szans aby się utrzymać co lepszy zawodnik już ma kontrakt zaklepany.Następny w Kolejce jest spadkowicz też za wiele nie nawojuje w lidze skład nie najlepszy żadnego juniora i po sezonie wyleci. Tarnowie przydały by się zmiany we władzach ,w tedy może by coś ruszyło ze sponsorami oraz zawodnikami.
   • zbych Zgłoś
    Czewe to widzę w 1 lidze czas odsiedziec swoje po rocznej karencji schody są takie 2 liga 1 liga extra liga tyle.
    Wszystkie komentarze (12)

    Komentarze (12)

    ×
     Wszystkie komentarze (12)
     PRZEJDŹ NA WP.PL