Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Na zdjęciu od lewej: Sebastian Niedźwiedź i Tero AarnioWP SportoweFakty / Karol Słomka / Na zdjęciu od lewej: Sebastian Niedźwiedź i Tero Aarnio

Żużel. Oceniamy drużyny po sezonie. Wanda Kraków: Obraz nędzy i rozpaczy, żenadometr wysadził skalę

Kamil Hynek
Kamil Hynek
Kadłubowe składy, rekordowo wysokie porażki, jazda za darmo. Takiego festiwalu żenady i groteski w polskich ligach żużlowych, jaki przypadł w tym roku w udziale Wandzie Kraków, nie było dawno. Tylko kibiców, Stanisława Burzy i Teroo Arnio szkoda.

KOMENTARZ: Za ten powinien wystarczyć bilans Speedway Wandy w lidze. Dwanaście meczów, komplet porażek i prawie minus czterysta małych punktów. Krakowianie oprócz tego, że byli pośmiewiskiem, raz po raz dokonywali zamachu na budżety pozostałych ekip występujących na tym samym szczeblu. Księgowe dostawały zawrotów głowy od cyferek, jakie przyszło im przelewać na konta zawodników po meczach przeciwko Wandzie. Pogrom gonił pogrom.

Nazwanie ekipy z grodu Kraka czerwoną latarnią, to jak nie powiedzieć nic. Ci kibice, którzy przychodzili na spotkania Wandy u siebie muszą strasznie kochać swój klub, skoro płacili za to marnej jakości kino dla masochistów. Przy tym co serwowano na Wandzie, "Kac Wawa" jest arcydziełem. Poza tym pusta kasa, wieczne obietnice bez pokrycia. Po prostu obraz nędzy i rozpaczy.

CZYTAJ TAKŻE: Zawodnicy pytają gdzie kasa, a prezes Wanda zapadł się pod ziemię

BOHATER: Stanisław Burza. Trudno się występuje ze świadomością, że co nie zrobisz, jesteś skazany na potężnego łupnia, a twoje punkty mogą wypełnić ponad połowę dorobku zespołu. Nie tylko za to powinien dostać order od władz polskiego żużla. Jedyny, który do samego końca rozgrywek nie uciekał z tonącego okrętu i honorowo poszedł z nim na dno. Szybko zdał sobie sprawę, że wpakował się na minę obejmując przed sezonem funkcję menedżera zespołu. Jak się okazało jeżdżącego. Praktycznie od pierwszej kolejki musiał gasić pożary. Niektórzy śmiali się, że bierze udział w teleturnieju "Gra w ciemno". Do godziny rozpoczęcia zawodów nie wiedział z kogo będzie mógł skorzystać. Skład montował naprędce, nie raz prosząc zawodników, aby ci jednak spakowali busa i przyjechali pomóc. W końcówce sezonu był już taki dramat ze skompletowaniem drużyny, że barwy Wandy reprezentował niezniszczalny wychowanek Unii Tarnów otoczony piątką nieopierzonych juniorów. 

ZOBACZ WIDEO Cieślak o odejściu Miedzińskiego z Włókniarza. "Dużo do powiedzenia miał jego sponsor"

KONTROWERSJA: Już samo dopuszczenie Wandy do rozgrywek w sezonie 2019. Sugerując się opiniami żużlowców, którzy mieli do czynienia z prezesem Pawłem Sadzikowskim, Wanda jest bankrutem od przynajmniej kilku lat. Spora rzesza zawodników od dawna alarmowała polskie władze o kłopotach z wyegzekwowaniem zaległości. Choć już wcześniej kontakt z szefem Wandy był utrudniony, to teraz przepadł jak kamień w wodę i nie odbiera nawet telefonów.

PLUS: Tero Aarnio. Debiutujący w wieku 34 lat na polskich torach Fin wykazywał się anielską cierpliwością. Kiedy inni lawinowo jeden po drugim zaczęli odmawiać przybycia na mecze, on stawiał się na każde wezwanie. Wysłuchiwał obietnic, a i tak okazywało się, że jeździł za darmo, góra za dobre dziękuję i uścisk dłoni prezesa. Ale i jemu żenadometr w końcu wysadził skalę. Sezon finansowo spisany na straty wykorzystał maksymalnie do promocji własnej osoby. Czwarta średnia, bez choćby jednego biegu ukończonego na czwartej pozycji w tak finansowo utopionym klubie, to doskonały wynik.

MINUS: Ciężko je zliczyć. Najprościej napisać sytuacja ekonomiczna ośrodka z Krakowa. Leżącego się nie kopie, temat wyczerpany wcześniej więc przynajmniej tutaj spuścimy zasłonę milczenia.

CZYTAJ TAKŻE: Giełda transferowa Nice 1 LŻ. Mnóstwo ciekawych ruchów

CYTAT: "Chcę się skupić na trenerce, powoli kończę z żużlem w wydaniu zawodniczym i nie zakładam, że wsiądę na motocykl w tym sezonie" - powiedział Burza w przerwie zimowej, po czym w krytycznym momencie wyciągnął motocykl z muzeum, przeznaczony do pokazów w szkołach i wykręcił na... inaugurację w Krośnie znakomity rezultat. Miało być okrągłe zero przy bilansie uzbieranych wyjazdów na tor, po czym przed zero trzeba dopisać jeszcze "jedynkę".

LICZBA: 14 - a ponoć piętnaście to minimum. Wanda postanowiła się jednak czymś wyróżnić, ale oczywiście w sensie negatywnym. A tak serio, tyle punktów zdobyli krakowianie podczas meczu w Opolu, co było niechlubnym rekordem całego sezonu. Na ten dorobek złożyły się same podwójne porażki żużlowców krakowian i jeden wyścig 3:0 na korzyść Kolejarza.

Czy Wanda Kraków powinna być dopuszczona do sezonu 2020?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (20):

 • DrawA Zgłoś
  I proszę się nie tłumaczyć lapsusem...Nazwisko , imię zawodnika z Finlandii powinno się pisać bez błędów. Jeśli się jest oczywiście fachowcem w tym co się pisze...Bo jeśli ja
  Czytaj całość
  bazując na lapsusie zmienię Pana nazwisko ????Co wyjdzie ???Rozumiem ,że każdy musi z czegoś żyć. Ale nie każdy musi z siebie robić idiotę przy okazji ...Krew mnie zalewa przy czytaniu takich prymitywnych artykułów obliczonych na poklask. Może to zasługa jednak portalu ...Bo może nie ma tam kto pisać sensownie , to trzeba brać też ten najgorszy sort...Proszę. Niech się Pan zajmie jakąkolwiek inną dyscypliną. Dla dobra żużla i swojego spokoju ...Dobrze byłoby się może ogolić rano i zobaczyć samego siebie ???!!!Tak bez wstrętu do tego co się zobaczy ...
  • Corlleon Zgłoś
   To co prezentuje ten portal to już chyba z 10 razy przekroczyło skalę:d
   • RECON_1 Zgłoś
    W kolejnym sezonie wandy pewnie w lidze nie zobaczymy, i dojdzie do tego że niektórzy za nią zatesknia.
    Wszystkie komentarze (20)

    Komentarze (20)

    ×
     Wszystkie komentarze (20)
     PRZEJDŹ NA WP.PL