Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Przemysław Konieczny, Mirosław Cierniak, Mateusz CierniakWP SportoweFakty / Michał Krupa / Na zdjęciu: Przemysław Konieczny, Mirosław Cierniak, Mateusz Cierniak

Żużel. Oceniamy drużyny po sezonie. Spory niedosyt w Tarnowie. Drużynie zabrakło pary. Jazda "o nic" dała o sobie znać

Jakub Czosnyka
Jakub Czosnyka
Unia Tarnów ma za sobą udany sezon, po którym został spory niedosyt. Była szansa na coś więcej niż tylko czwarte miejsce. Najgorsza jest jednak sprawa remontu stadionu, która burzy wszelkie plany klubu na przyszłość.

KOMENTARZ. Rozbudzili oczekiwania kibiców żużlowcy Unii Tarnów podczas udanej rundy zasadniczej. Co prawda skończyli ją na czwartym miejscu, ale gdyby nie kontuzja Artura Mroczki, to zeszłoroczny spadkowicz PGE Ekstraligi mógłby pokusić się nawet o o wygraną. Kto wie. Fakty są jednak takie, że tarnowianie mieli w swoim składzie dwójkę świetnych zawodników - Wiktora Kułakowa i Petera Ljunga. Do tego solidna druga linia i nieźli juniorzy. To wszytko predysponowało ich do czegoś więcej niż tylko czwartej pozycji.

Inna sprawa, że Unia sama się załatwiła. Robiła wszystko, aby w półfinale trafić na najmocniejszy PGG ROW Rybnik. Miał być wygodniejszy rywal, a jak było naprawdę, wszyscy pamiętamy. Poza wszystkim w play-offach drużynie jakby zabrakło determinacji. Być może całoroczny przekaz, że klub i tak nie jest zainteresowany awansem negatywnie wpłynął na zawodników. Ciężko nie odnieść wrażenia, że potencjał zespołu nie został w pełni wykorzystany.

BOHATER.
Wiktor Kułakow sezon 2018 spędził na ławie, bo w klubie nikt w niego nie wierzył. Rok później wyskoczył niczym królik z kapelusza stając się najlepszym zawodnikiem ligi. Rosjanin imponował skutecznością. Tym razem menedżer Tomasz Proszowski obdarzył go zaufaniem wystawiając go z juniorem w parze, a Kułakow zwyczajnie się odpłacił. Świetna jazda poskutkowała wysypem ofert z innych klubów. Tu Unia skapitulowała, bo od dłuższego czasu jasne jest, że Wiktor zasili Apator Toruń.

Żużel. Maciej Janowski wysłał mailem wyjaśnienia. Zawieszenie mu nie grozi, ale niesmak pozostał. CZYTAJ WIĘCEJ!


KONTROWERSJA.
Sytuacja w tabeli tak się potoczyła, że Unia jadąc na ostatni mecz rundy zasadniczej do Daugavpils mogła wybrać sobie rywala w play-offach. Wystarczyło wygrać, aby zmierzyć się z teoretycznie słabszym Car Gwarant Startem Gniezno. Drużyna to spotkanie wyraźnie odpuściła. Więcej szans dostali juniorzy, a tarnowianie na własne życzenie wpakowali się do rywalizacji z późniejszym zwycięzcą ligi.

PLUS.
Udane transfery i dobrze zbilansowana drużyna. Unia zimą dobrze przemeblowała zespół. Ściągnięcie Petera Ljunga i danie szansy Kułakowowi było strzałem w dziesiątkę. To była podstawa sukcesu. Daniel Kaczmarek też nieźle się odnalazł. Gorzej było z duetem Arturów, ale i tak śmiało można rzec, że Unia była właściwie poukładana.

MINUS.
Klubowa kasa. Jadąc bez ambicji o awans celem nadrzędnym miało być wyprostowanie finansów. Po sezonie 2018 prezes Łukasz Sady miał zaciągnąć kredyt na spłatę zadłużeń. Tymczasem w trakcie sezonu spływały do nas informacje, że Unia nie płaci regularnie. Ktoś powie, że to tylko kwestia otrzymania kolejnych transz z Grupy Azoty. Być może, ale i tak wygląda to słabo. I nawet jeśli w Tarnowie to coroczna praktyka. Jazda na zapleczu PGE Ekstraligi, bez większych ambicji sportowych, to była konieczność, aby poprawić klubowe finanse.

CYTAT.
"Za dwa lata może nas czekać koniec żużla w Tarnowie" - to słowa wypowiedziane przez prezesa Grupy Azoty Wojciecha Wardackiego. Z jednej strony dużo w tym polityki i celowego działania, które przed wyborami parlamentarnymi miało uderzyć w prezydenta miasta wybranego z ramienia Platformy Obywatelskiej. To słabe. Z drugiej zaś strony dużo w tym racji. Tarnów jest pogrążony w kryzysie i nie ma kasy na remont obiektu. Stadion sypie się z każdym rokiem i chyba w tej całej sytuacji nie widać promyka nadziei.

LICZBA - 4 500.
Tyle wyniosła średnia frekwencja na meczach w Tarnowie. Tragedii może nie ma, ale szału też nie. Przykładowo w takim Rybniku wyniosła ona 9 500 widzów. Władze klubu powinny odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego pod tym względem było tak przeciętnie.

CZYTAJ TAKŻE: Żużel. Sponsor Falubazu chciał kupić Apator. Rozmawiał z Termińskim

ZOBACZ WIDEO Różnica zdań w kwestii obcokrajowca pod numerem młodzieżowym. Chcemy ratować inne kraje, za chwilę obudzimy się z ręką w nocniku?

Czy Unię Tarnów było stać na zajęcia wyższego miejsca niż czwarte?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (6):

 • MrAB0604 Zgłoś
  Od lat to samo. W klubie i w mieście bez rewelacji. Perspektywy też żadne. Zresztą sport w Tarnowie podupada. Czy jest nadzieja ? Tylko wtedy jeśli będą właściwi ludzie, jeśli do tego
  Czytaj całość
  będzie im chciało się chcieć.
  • sympatyk żu-żla Zgłoś
   Unia ma w radzie miasta dwóch przedstawicieli z tej samej partii,Jak widać nic nie działają na korzyść sportu w Tarnowie,Są wydawane grube pieniądze na kolejne plany makiety stadionu
   Czytaj całość
   ,Stadion dalej niszczeje, nic się nie dzieje w tym zakresie.Prezydent wydaje pieniądze na kolejne inwestycje nikomu nie potrzebne w mieście,W ten sposób zadłuża Tarnów,Renowacja stadionu nadal się oddala w czasie ,Wypowiedzi dyrektora naczelnego GA są trafne nie tylko powiedział o końcu żużla w Tarnowie ale też w regionalnym radiu powiedział pewien okres temu Należało by ludzi przyspawanych do krzeseł zmienić. Może by wtedy ruszyło coś ze stadionem,Unia miała dwa filary ostatnio jeden został drugiego nie zdołali przytrzymać.Pretensja do Sadego. Mroczka jechał przed urazem w granicach rozsądku ,Po zaleczeniu urazu zawodnik nie mógł się odnaleźć na torze Kolejnym sezonie nie liczył bym już na tego zawodnika ,odnowa w 2.Czaja powinien odbudować się w klubie 2L .Szkoda rezygnować z kariery,WIKTOR ,trudno odszedł był filarem nie zawodnym.Trudno będzie znaleźć zawodnika o takim potencjale,Czytając w mediach kogo Sady ma na uwadze ci zawodnicy raczej nie napawają radością transfery z kolan nikogo nie zwalą Unia lepszych juniorów mieć nie będzie,Zostało tylko w tą trójkę inwestować, oraz szkolenie adeptów na szeroką skalę może jakieś talent się trafi,.Koza pracowity chłopak należało zadbać zawodnikowi o konkretny sprzęt i może dobrze zapunktować
   • RECON_1 Zgłoś
    I niestety największym hamulcem do powrotu do eligi jest stadion, co z tego że drużyna osiągnęła o niebo lepszy rezultat niż w przedsezonowych opiniach ekspertów skoro bez nowego-w co
    Czytaj całość
    osobiście nie wierze- lub odremontowanego obecnego - w co także ciężko uwierzyć- stadionu drużyna co roku może jechać o nic, a to działa demotywujaco na zawodników którzy przychodząc tutaj mogą jechać na maksa ale tylko w celu promocji własnej osoby traktując pobyt w Unii w kategorii epizodu, jedyna metoda jest rokrocznie wygrywać ligę po czym że względów infrastrukturalnych rezygnować z awansu by w ten sposób wymusić na prezydencie realne ruchy że stadionem.
    Wszystkie komentarze (6)

    Komentarze (6)

    ×
    PRZEJDŹ NA WP.PL