Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Andrzej Rusko w rozmowie z Andrzejem Witkowskim WP SportoweFakty / Łukasz Trzeszczkowski / Na zdjęciu: Andrzej Rusko w rozmowie z Andrzejem Witkowskim.

Żużel. Trudne pytania do prezesa Sparty. Jak wyglądało głosowanie w sprawie zagranicznego juniora

Dariusz Ostafiński
Dariusz Ostafiński
Nie będzie zagranicznego juniora w PGE Ekstralidze. Zwolennicy rozwiązania przegrali 2:6. Pomysł prezesa Sparty Andrzeja Rusko poparł wyłącznie PGG ROW Rybnik. Pozostali pytali, dlaczego Sparta nie chciała reformy, gdy miała juniora Maksyma Drabika.

TAURON zaprasza na Speedway Euro Championship w Rybniku. Oglądaj w Eurosporcie!

Prezes Betard Sparty WrocławAndrzej Rusko przed głosowaniem na zagranicznego juniora zachęcał kolegów, by go poparli dla dobra światowego speedwaya. - Dlaczego nie chciałeś tego rozwiązania, gdy miałeś Maksyma Drabika? - padło pytanie z sali, ale pozostało ono bez odpowiedzi. W ogóle nie było jakiejś specjalnie gorącej dyskusji. Prezesi spokojnie wysłuchali szefa Sparty mówiącego o tym, ile dobra wynika z umożliwienia cudzoziemcom startów pod numerami zarezerwowanymi dla polskich młodzieżowców, a potem zagłosowali przeciwko (więcej przeczytasz TUTAJ).

Prezes forBET Włókniarza CzęstochowaMichał Świącik, który mocno namawiał na głosowanie przeciwko prezesa truly.work Stali GorzówMarka Grzyba, mówił, że stawianie na zagranicznych juniorów nie pomoże innym nacjom. Opowiedział historię Taia Woffindena, który dostał szansę we Włókniarzu, został już trzy razy mistrzem świata, ale pewnych procesów w Anglii nie zatrzymał. Zainteresowanie żużlem na Wyspach systematycznie spada i złoto Woffindena nic nie dało (więcej przeczytasz TUTAJ).

Sparta dostała poparcie wyłącznie od nieobecnego na poniedziałkowej platformie klubów PGE Ekstraligi prezesa PGG ROW-u RybnikKrzysztofa Mrozka. Ten wysłał maila do prezesa Ekstraligi Żużlowej Wojciecha Stępniewskiego. Było w nim, że jest za zagranicznym juniorem i zero wyjaśnienia. Sprawa wydaje się jednak oczywista. ROW ma kłopot z młodzieżowcami, więc mógłby skorzystać, wpisując pod numery 6, 7 (14, 15) Daniela Bewleya.

ZOBACZ WIDEO Emil Sajfutdinow: Nie spełniłem swoich marzeń. Zazdroszczę tytułu Zmarzlikowi

Jeśli idzie o władze Ekstraligi, to prezes Stępniewski zachował bezstronność, aczkolwiek dał do zrozumienia, że być może coś należałoby zrobić. Jeśli nie teraz, to za rok. Większość klubów w pismach z propozycjami zmian po sezonie 2020 zdeklarowała chęć powrotu do KSM. Niektórzy zaznaczyli, że maksymalny KSM dla drużyny powinien wynosić 37.

Wracając do tematu zagranicznego juniora, to może wróci on w pakiecie z KSM po sezonie 2020, albo rok później. Nawet zwolennicy wprowadzenia KSM utrzymują, że pewne poważne zmiany powinny być wprowadzane z 2-letnim wyprzedzeniem. W przypadku zagranicznego juniora jest ten problem, że obecnie mamy obowiązek licencyjny, który wymusza na klubach wyszkolenie odpowiedniej liczby zawodników. Ten przepis obowiązuje dopiero 2 lata. Za kolejne dwa można by myśleć o zagranicznym juniorze, bo do tego czasu dostalibyśmy odpowiedź, czy obecnie objęci procesem szkolenia zawodnicy do czegoś się nadają.

A już tak na koniec, to nie sposób uciec od refleksji (zresztą takie głosy można było usłyszeć w poniedziałek na platformie), że prezesi klubów zagłosowali nie tyle przeciwko zagranicznemu juniorowi, ile przeciwko prezesowi Rusko. Od jednego z działaczy słyszymy, że szef Sparty zawinił tym, iż za plecami pozostałych przekonał PZM do pewnego pomysłu i chciał go przeforsować, nie patrząc na zdanie innych.

Czy temat zagranicznego juniora powinien wrócić za rok?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (17):

 • Nίghtmare Zgłoś
  @Maltik: a ja to bym im do toważystwa na tom bezludnom wyspe - co popłynom szalupom łan łej tyket - dożucił stempniewskiego i jak by siem nareszcie w polskim żużlu ... rozjaśniło
  • Cysio Zgłoś
   Rusko przegrał zagranicznego juniora 2-6 i zagranicznego juniora nie będzie.Rusiecki w 2018 przegrał dalszy brak KSMu 1-7 a KSMu nadal nie ma.I niemal wszystkim kibicom na tym forum
   Czytaj całość
   wydaje się, że w Ekstra rządzi układ Rusko-Stępniewski. Z nieskrywanym podziwem muszę przyznać, że Stępniewskiemu z Rusieckim udało się nieźle zabełtać błękit w głowie ciemnego kibica ;D
   • Maltik Zgłoś
    Rusko panu już dziekujemy zabierz pan ze sobą kolesia Witkowskiego ,już wszyscy mają was dosyc kolesie
    Wszystkie komentarze (17)

    Komentarze (17)

    ×
     Wszystkie komentarze (17)
     PRZEJDŹ NA WP.PL