Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Max Fricke, Emil Sajfutdinow WP SportoweFakty / Katarzyna Łapczyńska / Na zdjęciu: Max Fricke, Emil Sajfutdinow

Żużel. Jan Krzystyniak. Na pełnym gazie: Moda na głośne transfery mija. KSM może to zmienić (felieton)

Jan Krzystyniak
Jan Krzystyniak
Musimy się przyzwyczaić, że gorące okienka transferowe są już za nami. Migracja za wielkimi pieniędzmi w polskim żużlu się skończyła. Sytuację może jedynie zmienić rewolucja w przepisach. Najprościej byłoby ożywić rynek poprzez KSM.

Okienko transferowe zostało zamknięte, więc czas na podsumowania. Myślę, że początek listopada dobitnie pokazał nam, że moda na głośne transfery mija. Czekałem na kolejne ruchy prezesów i najbardziej jestem zaskoczony tym, że Greg Hancock podpisał kontrakt w PGG ROW-ie Rybnik.

Nie spodziewałem się, że Amerykanin po roku przerwy podpisze kontrakt, a w tym bardziej w PGE Ekstralidze. Jestem ciekaw jak sobie poradzi w sezonie 2020. Na pierwsze występy Amerykanina z pewnością będzie czekać też wielu kibiców.

Czytaj także: Kacper Woryna ma wielkie serce

Drugi taki głośny transfer jaki przychodzi mi do głowy to oczywiście Jason Doyle i jego przenosiny do Częstochowy. Australijczyk dołączył do klubu, w którym są już głośne nazwiska. Jest niedawny mistrz Europy i obecny wicemistrz świata w postaci Leona Madsena, jest były mistrz świata w osobie Jasona Doyle'a, a na dokładkę mamy jeszcze Fredrika Lindgrena.

ZOBACZ WIDEO: Mateusz Borek widzi miejsce w kadrze dla młodego piłkarza. "Powinien dostać powołanie"

Generalnie można jednak napisać, że szału na transferowej giełdzie nie było. Część zawodników szukała nieco na siłę lepszej opcji albo ratowała swoją sytuację po spadku Get Wellu Toruń z ligi. To wymusiło przecież transfery Jasona Doyle'a czy Nielsa Kristiana Iversena.

Muszę przy tym przyznać, że sam wolałbym taką stabilizację. Cieszy mnie to, że Artiom Łaguta jeszcze latem mówił, że zostaje w Grudziądzu, że to samo zapowiadał Leon Madsen w Częstochowie. Popatrzmy zresztą na Fogo Unię Leszno. Tam od kilku lat jeżdżą ci sami zawodnicy i widzimy efekt. Taka stabilizacja daje gwarancję lepszego wyniku.

Czytaj także: Hampel lub Kurtz trafią do Rybnika?

Czy coś może wywrócić sytuację do góry nogami? Chyba tylko wprowadzenie KSM-u. Bo widzimy ogromne różnice w polskim żużlu. Już nawet nie między ligami, ale między poszczególnymi klubami. Proszę sobie prześledzić kadrę mistrza Polski a beniaminka. Mamy drużyny, które są w stanie kupić wynik i takie, które nie mają środków na to. Dlatego coś trzeba zrobić, by te szanse wyrównać. KSM to najprostszy sposób.

Jan Krzystyniak

Czy jesteś za powrotem KSM-u do polskiej ligi?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (25):

 • Spidłej Podkarpacki Zgłoś
  Aż idzie złapać się za głowę, czytając o propozycjach zmian regulaminowych, jakie planują wprowadzić sternicy polskiego żużla. Mamy obecnie najlepszą i najsilniejszą ligę
  Czytaj całość
  żużlową na świecie, a tymczasem panowie z PZM-GKSŻ i EŻ chcą ją reformować dokładnie w tym samym duchu, w którym niegdyś reformowano ligę angielską i w dalszej perspektywie zniszczyć wszystko to, co mozolnie i z wielkim trudem budowaliśmy od lat 90. ubiegłego wieku. Napisałem nawet w tej sprawie list do redakcji, na który niestety nie doczekałem się odpowiedzi. Pozwolę sobie na przedstawienie kilku osobistych przemyśleń na ten temat, choć doskonale zdaję sobie sprawy z tego, że raczej nikt z wierchuszki naszego speedwaya nie będzie tego czytał, ale zawsze kropla drąży skałę...https://sportowefakty.wp.pl/kibice/275675/blog/16392/dokad-zmierzasz-polski-zuzlu
  • strzemykGKM Zgłoś
   Sam sobie zaprzecza ten Janek. Dobrze jak jest stabilizacja i zawodnicy jezdza po kilka lat w jednym klubie ale rozpieprzmy to durnym KSM by sie dzialo w okienku transferowym. WTF?
   • LeszczynskiBYK Zgłoś
    Zawodnicy co roku zmieniają kluby - złotówy. Zawodnicy zostają w klubach - nuda, dawać KSM. Paranoja...
    Wszystkie komentarze (25)

    Komentarze (25)

    ×
     Wszystkie komentarze (25)
     PRZEJDŹ NA WP.PL