Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Brązowa drużyna Startu Gniezno z 1980 roku WP SportoweFakty / Tomasz Kordys / Na zdjęciu: Brązowa drużyna Startu Gniezno z 1980 roku

Żużel. Okrągła rocznica sukcesu Startu Gniezno. Brązowa drużyna zostanie uhonorowana

Mateusz Domański
Mateusz Domański
Lata mijają, a na koncie Startu Gniezno wciąż widnieje tylko jeden krążek Drużynowych Mistrzostw Polski. W przyszłym roku przypadnie 40. rocznica zdobycia brązowego medalu przez czerwono-czarnych. Z tej okazji planowane jest utworzenie muralu.

Rok 1980 był najlepszym w historii zespołowego speedwaya w pierwszej stolicy Polski. Właśnie wówczas ekipa Startu Gniezno stanęła na podium Drużynowych Mistrzostw Polski, ulegając ROW-owi Rybnik (wicemistrzostwo) i Unii Leszno, która - podobnie jak w minionym sezonie - sięgnęła po mistrzostwo kraju.

Czytaj także: Jurica Pavlic i Adrian Gała przesiedli się na rowery. Pojechali w ważnym turnieju

Brązowy medal dla drużyny z Gniezna wywalczyli Eugeniusz Błaszak, Leon Kujawski, Jan Puk, Wojciech Kaczmarek, Stanisław Gała, Kazimierz Wójcik, Wojciech Pankowski, Piotr Podrzycki, Marek Mierkiewicz, Romuald Łoś, Mieczysław Kowalski, Tadeusz Brillowski, a także Tadeusz Dolata.

W przyszłym roku minie już 40 lat od tego sukcesu Startu. Wobec tego jest pomysł, by uhonorować zdobywców brązowego medalu poprzez stworzenie okolicznościowego muralu. Niestety, póki co nie ma szczegółów w tej sprawie. Wszystko ma się wyjaśnić na przestrzeni najbliższego tygodnia lub dwóch. Trwają rozmowy, między innymi z konserwatorem.

Pomysł na wykonanie muralu przypominającego o dużym osiągnięciu gnieźnieńskich żużlowców wydaje się być strzałem w dziesiątkę. Gniezno żyje żużlem, więc warto przy tym kultywować historię. Póki co nie zanosi się bowiem, by Start miał powtórzyć taki sukces. Plany działaczy są ambitne, ale na razie czerwono-czarni tkwią w pierwszej lidze, więc do walki o medale DMP jest im daleko.

Czytaj także: Znamy plany sparingowe Startu Gniezno. Bardzo mocni przeciwnicy

ZOBACZ WIDEO Żużel. Bartosz Zmarzlik o sukcesie, drodze do złota i marzeniach, które się spełniają

Czy wierzysz, że na przestrzeni najbliższych pięciu lat Start Gniezno włączy się w walkę o medale Drużynowych Mistrzostw Polski?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (5):

 • gryfik Zgłoś
  Amon - ja pier...lę ale impra ci się szykuje ! Cała sala multimedalistów DMP , będzie sie działo !!!
  • Only Retro Speedway Zgłoś
   Nic dziwnego, wieczni ekstraligowcy w odpowiednim momencie historii obudowali się przepisami jak kler celibatem i łatwo kasy z tv nie oddadzą. Beniaminek jest wyśmiewany na wstępie za samo
   Czytaj całość
   istnienie. Ale przyjdzie pora na nich. Zacznie się od 10-zespołowej SE, a potem trzeba odczekać trochę sezonów. Tak logicznie, to nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby Gniezno, czy Ostrów zdobywały medale.
   • Rysio-z-Klanu Zgłoś
    Mural dla brązowych medalistów?Czyżby złotych nie miał ten niby wielki Start,czy też może pewien user z Gniezna nas tu okłamuje:)))hehehe
    Wszystkie komentarze (5)

    Komentarze (5)

    ×
    PRZEJDŹ NA WP.PL