Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Dominik Kubera, Max FrickeWP SportoweFakty / Jakub Brzózka / Na zdjęciu: Dominik Kubera, Max Fricke.

Żużel. Wyroku nie opublikowano, ale Sparta została ukarana finansowo, a dyrektor dostał karę w zawiasach

Dariusz Ostafiński
Dariusz Ostafiński
Pamiętacie pierwszy finał PGE Ekstraligi 2019 i aferę z przygotowaniem toru we Wrocławiu? Choć na stronie EŻ próżno szukać komunikatów KOL o finale sprawy, wiemy, że skończyło się karą finansową dla Sparty i zawieszeniem dyrektora klubu.

Cztery godziny przed wielkim finałem Betard Sparta Wrocław - Fogo Unia Leszno tor na Stadionie Olimpijskim był nieregulaminowy. Ostatecznie został odebrany dopiero o 19.15, czyli 45 minut przed zawodami. Jury skarżyło się, że gospodarze puszczali ich uwagi mimo uszu. Koniec końców tor był bezpieczny, natomiast w ogóle nie było widowiska. Prezes Ekstraligi dzień po finale zapowiedział, że sprawą zajmie się Komisja Orzekająca Ligi.

Przeglądając komunikaty na stronie spółki zarządzającej rozgrywkami, można było odnieść wrażenie, że sprawa Sparty, została zamieciona pod dywan. Nigdzie nie było choćby słowa o zamknięciu postępowania przez KOL i jego efektach. W Lesznie już zaczęli się zastanawiać, czy w PGE Ekstralidze mamy równych i równiejszych. Okazuje się jednak, że choć nie ma żadnego komunikatu, to kara dla Sparty została zasądzona.

Czytaj także: O losie medalu Drabika zadecyduje panel prawny FIM

Wiemy, że wrocławski klub dostał po kieszeni, ale wysokości grzywny nie udało się nam ustalić. Dodatkowo nałożono też karę na dyrektora klubu Krzysztofa Gałandziuka. Nie pełnił on co prawda na finale funkcji kierownika zawodów, ale w toku postępowania stwierdzono, że faktycznie taką funkcję pełnił. Został za to ukarany karą zawieszenia w zawieszeniu na okres 8 miesięcy. Kara biegnie od 19 października, więc do 19 czerwca dyrektor Sparty musi się mieć na baczności. Jeśli do tego czasu popełni jakieś torowe przewinienie, to kara zostanie odwieszona i nie będzie mógł pełnić żadnych funkcji.

Co ciekawe, dyrektor Gałandziuk był swego czasu komisarzem i PZM stawiał go za wzór. Odkąd trafił do Sparty, można odnieść wrażenie, że stał się wrogiem publicznym numer 1. Taka nieoczekiwana zamiana roli. Warto nadmienić, że pan Gałandziuk nie raz już tłumaczył, że żaden komisarz nie zna toru we Wrocławiu tak dobrze, jak on i nikt nie przygotuje go lepiej tak, żeby kibice zobaczyli widowisko. Z finałem 2019 jest ten problem, że wtedy widowiska nie było.

Czytaj także: Złoty Kask po nowemu. Tylko finał i zawodnicy z najlepszą średnią

ZOBACZ WIDEO Żużel. #MagazynBezHamulców. Prezes Włókniarza w ogniu pytań o Drabika, Cieślaka i Doyle’aPOLECAMY: Kup bilet na finał TAURON Speedway Euro Championship w Chorzowie

Czy Ekstraliga powinna publikować na stronie wyroki KOL?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (22):

 • smok Zgłoś
  Widowiska nie było, bo komisarze się wtrynili. Popsuli cały finał swoimi uwagami.
  • stary_trener Zgłoś
   Dareczku jeszcze nie wiesz jaka wysokosc kary? Mowi sie, ze niema ,,wysokosci" a jest tylko NAGANA i do tego z wpisaniem do akt zeby brzmialo grozniej! Toz to przeciez wzorowo prowadzony
   Czytaj całość
   klub wiec nie wypada karac !
   • stary_trener Zgłoś
    Ostafa i tak nie czyta komentarzy a co zechce to usowa lub blokuje a to, ze trzyma,, sztame" z Wroclawskim Guru wiemy od dawna. Obaj maja kompleks Leszna i dlatego nigdy organizacyjnie i
    Czytaj całość
    sportowo Sparta pod obecnymi rzadami nie wygra z Unia. Do tej spoleczki pszychylna jest najwyzsza wladza naszego zuzla wiec nie dziw, ze kolesiostwo sie popiera. Wroclaw dawno zaslynal z tzw,, kombinatorstwa" i jeszcze nigdy nie poniosl z tego tytulu konsekwencji. Dziwi tylko i moze to dobrze, ze cos sie zmieni bo ostatnio nie dalo zamiesc sie pod przyslowiowy dywan sprawy Drabika i teraz balaganu z preparowaniem toru.
    Wszystkie komentarze (22)

    Komentarze (22)

    ×
     Wszystkie komentarze (22)
     PRZEJDŹ NA WP.PL