Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Putty Mills na torzeMateriały prasowe / Johnny Costarella / Putty Mills na torze

Walczył w II WŚ, jeździł na żużlu i pracował przy programie Apollo. Putty Mills 96. urodziny świętował... na torze

Mateusz Kozanecki
Mateusz Kozanecki
Jeździł na motocyklach już przed II wojną światową, a następnie służył u generała Pattona. Pracował także przy programie Apollo. Putty Mills mimo sędziwego wieku pozostaje w dobrej formie. Swoje 96. urodziny świętował na torze żużlowym.

Żużel w Stanach Zjednoczonych pod pewnymi względami różni się od tego, jaki znamy z Europy. Nie brakuje tam zawodników, którzy zbliżają się (bądź już osiągnęli) do wieku emerytalnego. Wciąż regularnie startuje chociażby mistrz świata par z 1981 roku Bobby Schwartz (rocznik 1956). Niedawno w wieku 83 lat karierę zakończył Harlan Bast sr, który ścigał się w Dywizji III na torze w Auburn.

Swoją formą wciąż zadziwia urodzony w 1924 roku Putty Mills, będący jednym z ostatnich żyjących przedwojennych żużlowców. W trakcie II wojny światowej Mills służył w 3. armii dowodzonej przez generała Pattona. Został zestrzelony na Hawajach podczas jednego z lotów.

Jak podaje portal speedwaybikes.com, później Mills pomagał przy budowie jednego z pojazdów, który uczestniczył w misjach Apollo 15-17, a następnie szkolił astronautów, jak należy nim się poruszać po Księżycu. Miał okazję poznać m.in. Neila Armstronga, pierwszego człowieka na Księżycu.

Na żużlu nie osiągnął nigdy wielkich wyników, ale w amerykańskim środowisku uznawany jest za legendę. Choć zbliża się do setki, wciąż chętnie zakłada stary kombinezon i wsiada na zabytkowego JAP-a, aby potrenować. Swoje 96. urodziny Mills spędził na torze.

https://www.facebook.com/steve.evans.3990/posts/10159214869636754">

Jeżeli zdrowie mu na to pozwoli, jest w stanie poprawić wyczyn Szweda Olle Ahnstroem. Ten urodzony w 1919 roku zawodnik, w wieku 98 lat wsiadł na motocykl do ice speedwaya w Hallstavik. - Jest to moja żona. Dba o mnie, przygotowuje mi jedzenie i zawsze jest przy mnie - mówił Ahnstroem, zdradzając swój sposób na długowieczność (więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ).

Czytaj także:
W sobotę rozpoczyna się zgrupowanie Żużlowej Reprezentacji Polski
Jaka hierarchia w polskim żużlu? Subiektywny ranking krajowych zawodników

ZOBACZ WIDEO Żużel. #MagazynBezHamulców. Prezes Włókniarza w ogniu pytań o Drabika, Cieślaka i Doyle’aPOLECAMY: Kup bilet na finał TAURON Speedway Euro Championship w Chorzowie

Czy zaimponowała ci postawa Putty'ego Millsa?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (4):

 • kibic_UT Zgłoś
  Wielki szacunek dla "Putty'ego" Millsa!!! Autor mógłby jednak sprawdzić fakty: Gen. Patton dowodził w II wś w północnej Afryce, w czasie inwazji na Sycylię, i na tzw. II
  Czytaj całość
  froncie w zachodniej Europie, 3 armia walczyła we Francji, nigdy na Pacyfiku, więc jakim cudem Putty Mills miałby zostać zestrzelony na Hawajach służąc w 3 US Army pod dowództwem Pattona?? Poziom SF-Pudelek :)))))
  • RECON_1 Zgłoś
   Szacun dla zawodnika i co najmniej kolejnych 96 lat:)
   • brodaty102 Zgłoś
    wszystkiego najlepszego! dobrze sie trzyma oby jeszcze wiecej zdrowka i do 200 lat:)
    Wszystkie komentarze (4)

    Komentarze (4)

    ×
    PRZEJDŹ NA WP.PL