Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Maksym Drabik WP SportoweFakty / Jarosław Pabijan / Na zdjęciu: Maksym Drabik.

Żużel. Dariusz Ostafiński: Drabik mógł dostać TUE, gdyby wraz z klubem nie chował głowy w piasek (komentarz)

Dariusz Ostafiński
Dariusz Ostafiński
Maksym Drabik może mieć pretensje do siebie, ale i też do Sparty Wrocław o to, że jego wniosek o wsteczne TUE został odrzucony. Zawodnik do spółki z klubem przespał 4 miesiące. Mecenas Łukasz Klimczyk wszedł do gry za późno.

Przeczytałem uważnie oświadczenie Maksyma Drabika na stronie wts.pl (więcej TUTAJ). Zostawiam na boku pretensje zawodnika, bo absolutnie nie czuję się ich adresatem. Nie ferowałem wyroków, nie posądzałem go o zatajanie prawdy czy brak uczciwości. Od początku pisałem o niewiedzy i takiej ludzkiej głupocie, a z tym akurat Drabik nie polemizuje.

Jednak do rzeczy, bo jeden akapit oświadczenia zwrócił moją uwagę. Chodzi o przyznanie, że wniosek o wsteczne TUE został odrzucony (a przyznanie go mogło zakończyć sprawę bez groźby zawieszenia), dlatego że został złożony za późno. Fakt. 19 września 2019 Drabik dostał kroplówkę, która miała go postawić na nogi. 22 września poinformował o tym na kontroli antydopingowej, nie wiedząc, że infuzja dożylna powyżej 100 mililitrów jest zabroniona. Wniosek o TUE został złożony na przełomie stycznia i lutego 2020, czyli 4 miesiące po.

Rozmawiałem kiedyś o wniosku o wsteczne TUE z dyrektorem POLADA Michałem Rynkowskim i on powiedział mi, iż dziwi się, że Drabik nie złożył takiego wniosku zaraz po kontroli, w najgorszym razie do miesiąca po. Wtedy taki wniosek wyglądałby bardziej naturalnie, bo teraz oczywiście jest traktowany tylko i wyłącznie, jako część linii obrony.

ZOBACZ WIDEO Żużel. #MagazynBezHamulców. Prezes Włókniarza w ogniu pytań o Drabika, Cieślaka i Doyle’a

Dziwię się wraz z Rynkowskim i to nie tylko Drabikowi, ale i Betard Sparcie Wrocław. Przecież jej działacze wiedzieli od początku, co Maksym powiedział na kontroli i jaki jest problem. Już wtedy należało zaangażować mecenasa Łukasza Klimczyka, by podpowiedział, co należy zrobić, by nie wpakować się w jeszcze większe kłopoty. Klimczyk do gry wszedł jednak na początku stycznia, o 3 miesiące za późno.

Jeśli sprawa Drabika zakończy się zawieszeniem zawodnika, to pretensje będzie on mógł mieć do siebie i do klubu. Do siebie, bo jednak do połowy grudnia nie odpowiadał na pisma POLADA dotyczące wyjaśnienia sprawy. Schował głowę w piasek, licząc na to, że problem zniknie. Do Sparty, bo klub znając jego podejście do spraw trudnych, powinien był go zmobilizować do tego, by możliwie jak najszybciej zareagował na korespondencję antydopingówki.

I taka uwaga na marginesie. Zasłanianie się brakiem znajomości pewnych regulacji to kiepska wymówka. Ktoś po coś te przepisy wymyślił. W przypadku kroplówki chodzi o to, że może być sposobem na wypłukanie niedozwolonych substancji. Sportowiec powinien o tym wiedzieć. A jeśli musiał kroplówkę przyjąć, to powinien błyskawicznie zwrócić się o TUE. Błyskawicznie, czyli w ciągu kilku dni, a nie miesięcy.

Czytaj także: Ostafiński pyta, czy FIM chce wpędzić żużlowców w anoreksję?TAURON zaprasza na Speedway Euro Championship w Bydgoszczy. Oglądaj w Eurosporcie!

Czy też uważasz, że wniosek o wsteczne TUE został złożony o 4 miesiące za późno?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (19):

 • DanGW Zgłoś
  skladam wniosek formalny. skoro nie potraficie obiektywnie przekazac informacji i zaczynaja dominowac komentarze jako artykuly to zmiencie nazwe i charakter portalu na brukowiec o jakiejs
  Czytaj całość
  nazwenokiem eksperta albo naszym zdaniem. bo wy nawet informacji nie potraficie przekazac bez wstawienia swoich opinii i wyrokow jak w sprawie maksyma
  • DanGW Zgłoś
   ohoho. widze usuwanie komentarzy poszlo w ruch. to za co moj zostal usuniety? za slowo hipokryzja, bezczelnie mowi pan ze nie ma sobie nic do zarzucenia? gorszych fragmentow nie znajde. ale co
   Czytaj całość
   tam widze poza jednym fejk kontem to same w kierunku redaktorka takze wszystkich nie usuniecie
   • Patomorfolog Zgłoś
    W Przeglądzie Sportowym również piszą o tym samym .Więc odczepcie się od red .Ostafińskiego .No to teraz przepraszajcie red.Ostafińskiego , chcieliście by to on , ale to wy
    Czytaj całość
    hejterzy powinniście go przeprosić . My kibice popieramy pana red .Ostafiński . Bardzo celnie pan punktuje cwaniaków i oszustów
    Wszystkie komentarze (19)

    Komentarze (19)

    ×
     Wszystkie komentarze (19)
     PRZEJDŹ NA WP.PL