Najnowsze Wyniki/Kalendarz
tor w Dalabuszkach koło Gostynia Materiały prasowe / Na zdjęciu: tor w Dalabuszkach koło Gostynia

Żużel. W Lubuskiem powstał nowy tor żużlowy... tylko, że na razie jest z nim pewien problem

Artur Babicz
Artur Babicz
Do dziwnego sporu dochodzi w województwie lubuskim. Nieopodal drogi S3 powstał obiekt przypominający tor żużlowy, trenują na nim amatorzy... a właściciel mówi, że to tylko utwardzona polna droga. Obecnie sprawa toczy się w sądzie.

Żużel z pewnością nie należy do sportów najbardziej dostępnych. O ile zawodowcy mają swoje ośrodki do treningu (choć ich również jest systematycznie coraz mniej) to jeszcze gorzej mają amatorzy, którzy nie mają ułatwionego dostępu do infrastruktury, ani sam speedway nie należy do taniej dyscypliny. Teraz natomiast jesteśmy świadkami kuriozalnej sytuacji mającej miejsce w województwie lubuskim, gdzie powstał tor. żużlowy... lub przynajmniej coś co go przypomina.

Konkretnie mowa o obiekcie, który widać z trasy S3 pomiędzy Świebodzinem a Międzyrzeczem. Gołym okiem można zobaczyć, że konstrukcja przypomina owalny tor, regularnie w tym miejscu oznaczają się żużlowcy amatorzy... a w internecie nawet można znaleźć ogłoszenia o turnieju amatorskim i idealnym miejscu do żużlowego "rozdziewiczenia". Jednakże jak mówi sam właściciel tego obiektu... to nie jest tor żużlowy.

- W dobrej wierze i zgodnie z przepisami utwardziłem fragment polnej drogi. Dodać też należy, że wszystko znajduje się na terenie prywatnym. Nic więcej powiedzieć na razie nie mogę, ale obiecuję, że niedługo się wypowiem. Nie ma tu żadnej sensacji. Jest prywatne przedsięwzięcie, utwardzenie drogi - tłumaczył anonimowy przedsiębiorca z Międzyrzecza na łamach "Gazety Lubuskiej".

ZOBACZ WIDEO PGE Ekstraliga 2020: Wielcy Speedwaya - Jason Crump

Jednakże w taką argumentację nie wierzy międzyrzecki nadzór budowlany, który już jesienią 2019 roku wszczął postępowanie w tej sprawie. Zdaniem powiatowego inspektora budowlanego sprawa jest poważna i nie można jej ignorować, ponieważ póki nikomu nic się nie stało, to wszystko może wydawać się w porządku. Natomiast sytuacja się zmieni jak na tworze toropodobnym dojdzie do jakiegoś poważnego wypadku. W takiej sytuacji konsekwencje dotknęłyby wiele osób, od instytucji samorządowych po owego inwestora.

To jednak nie wszystko. Lokalny przedsiębiorca, który utworzył ten obiekt, złożył zażalenie do wojewódzkiego inspektoratu, a ten uchylił postępowanie ze względu na braki formalne. Co więcej, właściciel ziemi, na którym powstał toropodobny twór złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie skargę na decyzję nadzoru powiatowego. Tam natomiast sprawa utknęła na długie miesiące.

Kiedy ta sprawa się zakończy? Niestety nie wiadomo. Wydaje się jednak, że żadne rozwiązanie nie będzie idealne. Jaka decyzja by nie zapadła, to ktoś na tym straci, a szkoda. Jakby nie patrzeć, rozwój takiej dyscypliny jest możliwy w dużej mierze dzięki współpracy samorządów z pasjonatami. Tutaj tego brakuje.

Zobacz także:Billy Hamill świętuje 50. urodziny
Zobacz także:Kibice wkrótce pojawią się na stadionach

TAURON dziękuje za kibicowanie podczas cyklu Speedway Euro Championship

na Facebooku.

Komentarze (22):

 • SlavicPride Zgłoś
  Jeśli ktoś uważa że żyjemy w wolnym kraju, to niech weźmie porządny rozbieg i czółkiem w ścianę się porządnie wbije!
  • Aplauz Zgłoś
   Przyznam się Wam ! Na swoim polu ustawiłem 2 pełnowymiarowe bramki do gry w piłkę nożna, namalowałem linie i postawiłem 10 ławek. Okazuje się że wybudowałem stadion piłkarski
   Czytaj całość
   ?Niestety tez , tytuł artykułu wprowadza w błąd. Nie ma rozstrzygnięcia sprawy i wyroku prawomocnego więc użycie takiego sformułowania jest niepoprawne , wprowadzające w błąd o konsekwencjach nawet nie pisze , ;liczą na poprawę tytułu :)Pozdrawiam
   • Endorfinka Zgłoś
    teraz sie okaze jakie mamy sady...bo co kogo obchodzi w co się ścigam na wlasnym terenie, wkoło drzewa tez nie moge ? moje pole moja sprawa....
    Wszystkie komentarze (22)

    Komentarze (22)

    ×
     Wszystkie komentarze (22)
     PRZEJDŹ NA WP.PL